Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majdalena patří k místům, kde lidé produkují málo odpadu

Majdalena - Roční produkce 150 kilogramu tuhého komunálního odpadu na osobu a rok je limitem, který se daří dosahovat v okolních státech.

12.3.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Bohužel, v Čechách to ještě není pravidlem. Přesto jsou i na jihu Čech obce a města, která se dostávají i pod tuto hranici. Jak vyplývá ze zjišťování společnosti Arnika, patří mezi ně Majdalena na Třeboňsku.

Právě Arnika přichází se soutěží s názvem Odpadový Oskar a vyzývá občany spokojené s nakládáním s odpady v jejich obci či městě, aby přihlásili své sídlo do soutěže. „Už dnes u nás totiž existují stovky různě velkých měst a obcí, které v produkci směsného odpadu dosahují výborných, tedy nízkých hodnot pod 150 kilogramů na osobu a rok. V Jihočeském kraji je to skoro třicetitisícový Písek nebo Majdalena se zhruba pěti sty obyvateli," říká se v tiskové zprávě Arniky.

Třídění bioodpadu, místní náklady na odpadové hospodářství, výše a způsob platby domácností, to jsou témata, která v současnosti skloňují na většině obecních a městských úřadů v Česku a právě „oscarová soutěž" má pomoci s inspirací.

„Soutěž vyhlašujeme ve dvou kategoriích. První kategorie závisí na prostém čísle, které udává, kolik směsného odpadu průměrně vyprodukuje jeden obyvatel dané obce. Z vlastního zjišťování víme, že jsou u nás stovky obcí, kde je možné se inspirovat. V Jihočeském kraji jsou to třeba Písek nebo již zmíněná Majdalena, ale jistě i řada dalších. Cílem druhé kategorie je právě to, abychom zjistili a ostatním ukázali, jak se jednotlivým starostům podařilo srazit produkci odpadu pod 150 kilogramů na osobu a rok. Jsme přesvědčeni, že konkrétní tipy, jak předcházet vzniku odpadu a dobře ho třídit, ocení i v jiných sídlech. Dobře nastavený systém totiž přináší peníze do obecní pokladny a přitom nezatěžuje občany vysokými poplatky," říká odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství Milan Havel.

Přihlásit svou obec je možné zde: arnika.org/oskar.

A jaký recept na nízkou produkci odpadu mají v samotné Majdaleně? Podle starosty Majdaleny Karla Fürsta úspěch spočívá v třídění. „U nás se to lidé naučili. Třídíme sklo, papír, plasty a obalové kartony od mléka a podobně. Jsme zapojeni do systému Eko-kom. Po obci máme čtyři kontejnery na sklo a jinak občané od nás dostávají zdarma plastové pytle na papír, nápojové obaly a petlahve. Plné pytle pak vždy na základě naší výzvy vynesou před dům a necháme je svézt. Od Eko-komu máme potom za vytříděné suroviny odměnu, takže můžeme pořídit mimo jiné pro lidi právě ty pytle na odpad," popisuje starosta.

Obec Majdalenským rovněž umožňuje třídění velkoobjemového a nebezpečného odpadu. Dvakrát ročně na výzvu lidé vynesou zbytečné harampádí před dům a opět se sváží. „Je to pro lidi daleko jednodušší, než aby museli běhat ke kontejnerům. Když vezmu, jak je Majdalena rozlehlá, tak si myslím, že by odpad končil všude možně," doplňuje starosta.

Autor: Lenka Novotná

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení