Ovšem ne vždy byla noc z 30. dubna na 1. máj tak klidná.

Mnozí jistě v Lomnici nad Lužnicí vzpomínají na tragickou násilnou smrt místního fotbalového nadšence a rozhodčího Heřmana Plachta. Loupežnou vraždu měl o filipojakubské noci spáchat tehdy dvaadvacetiletý Martin Kala. Svou oběť usmrtil v jejím bytě mnohočetnými bodnořeznými ranami nožem. Kala si podle vzpomínky vyšetřujících kriminalistů chodil k Plachtovi pravidelně půjčovat peníze a ten večer ho nemohl vzbudit. A tak se rozhodl dovnitř dostat, rozbil větrací okno v chodbě a prolezl tudy. Zasadil mu patnáct ran nožem a zmizel. Za týden ho policisté dopadli. Soud ho poslal na třináct let za mříže.

Tyhle noviny si již Heřman Placht nikdy nepřečetl.
Fotbalisté po čarodějnicích marně čekali na Heřmana Plachta

Na čarodějnice v roce 2008 asi jen tak nezapomenou v malé vesnici Vesce na Dačicku. Lidé najednou spatřili nedaleko ohniště hořícího muže. Okamžitě ho začali svým oblečením hasit, což se jim ještě před příjezdem hasičů a záchranné služby povedlo. Popáleninám třetího stupně však muž na místě podlehl. Jednalo se o sebevraždu upálením, na kterou nešťastník použil benzín.

Nešťastně v roce 2010 skončila také noc čarodějnic v roce 2010 v Jindřichově Hradci. Muž posilněný alkoholem se od ohně vydal k řece Nežárce a utonul.