Na Jindřichohradecku je několik muzeí, které se grant mohou ucházet. Patří mezi ně například Muzeum provaznictví v Deštné, které založil místní občan Karel Klik a je nyní ve vlastnictví města. Zájem o peníze mají i soukromí muzejníci jako například Miloslav Sviták, který provozuje Muzeum čs. opevnění u Kláštera na Novobystřicku či Vlastmil Kolomazník, který má letecké muzeum v Dačicích.

,,O grant bychom rádi požádali. Potřebujeme totiž do provaznického muzea nová okna, aby nám nezatékalo na exponáty. Mám na tyto dny domluvené jednání na krajském úřadě, jestli do podmínek grantu spadají i takovéto úpravy. Doufáme, že okna projdou a budeme moct o peníze zažádat,“ popsala starostka Deštné Vilma Szutová.

Na jeden projekt kraj vyčlení až 200 tisíc korun. Podíl vlastníka na celkových nákladech musí být minimálně 30 procent. Celkem na obnovu muzeí kraj poskytne částku čtyři miliony korun.

O dotaci může také požádat například Muzeum československého opevnění v Klášteře nebo Letecké muzeum v Dačicích. Jejich provozovatelé ale o vypsaném grantovém programu dosud nevěděli.
,,Je to dobrá zpráva, určitě se na to podívám a doufám, že si stihnu požádat,“ řekl provozovatel muzea opevnění Miloslav Sviták.

Stejně tak Vlastimil Kolomazník z Leteckého muzea v Dačicích se o projektu bude informovat a případné možnosti využije.

Cílem druhého krajského grantu je přispět na nutnou propagaci těchto muzeí, jako jsou brožury, letáky a jiné propagační předměty. Na něj má kraj k dispozici 1,5 milionu korun a i zde je maximální částka pro jedno muzeum 200 tisíc korun.

,,Této možnosti nevyužiji. To už by bylo moc,“ mínil Kolomazník. Podle Szutové Deštná o propagační projekt také nezažádá, protože už o peníze na podobné účely žádost poslali, a to na ministerstvo kultury.

Eliška Bučinová