Podle vyjádření tiskového mluvčího České pošty Ivo Mravinace se ale připravuje vznik takzvaných franšíz, kde dojde k provozování poštovních služeb v obecním úřadu nebo ve spolupráci s jiným subjektem.

„Protože chceme, aby případné franšízy byly výhodné pro poštu i provozovatele a samozřejmě také fungovaly k plné spokojenosti našich zákazníků, nechceme celou věc uspěchat. Plnohodnotné franšízy s dostatečným poštovním servisem se tak objeví až ke konci tohoto roku,“ konstatoval mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Podle něho bez dohody s místní samosprávou a s vědomím Svazu měst a obcí nedojde k jakékoli náhradě stávající formy obsluhy zákazníků.
„Omezování poštovních služeb a rušení poboček na vesnici je rozhodně zásah do života na venkově. O kamennou pobočku pošty bychom měli zájem v případě, pokud by fungovala jako před pěti lety,“ míní starosta obce Novosedly nad Nežárkou Filip Mencl.

„V současné době Česká pošta připravuje pro některé obce model franšízy, a to jak provozované obecním úřadem, tak například místní prodejnou, popřípadě jiným partnerem. Do té doby se může v některých obcích objevit po souhlasu s místní samosprávou dočasný model, který bude kombinací mobilního obslužného místa s místem výdejním,“ sdělil mluvčí Ivo Mravinac. Podle informací starosty Novosedel by se kamenná pobočka v obci měla zavřít, ale způsob uzavření se mění. Podobně jako v Novosedlech je tomu i v Číměři.

„Je zde snaha o zrušení kamenné pobočky, ale já bojuji o zachování. Jsem ochotný udělat i nějaké kroky, třeba odpustit poště nájem za prostory. S omezením pracovní doby jsem souhlasil, ale jsem proti přesunu pošty do místní prodejny. Na vesnici nemá každý počítač s internetem a ani tyto technologie neumí používat, proto by se i pošta měla podle toho zachovat. Naše obec není zase tak malá, aby tu pošta neměla své opodstatnění,“ prohlásil starosta obce Číměř Petr Šachl.

Mluvčí České pošty Ivo Mravinac snahy o zrušení poboček na Jindřichohradecku nepotvrdil. Uvedl ale, že je pravděpodobné, že se na jihu Čech provizorní model s výdejním místem objeví.