Vybírat ale stále můžete a nabídka je pestrá. Konají se tábory pro děti již od prvních tříd a zaměření je různorodé sport, zvířata, výtvarné umění.

Zájem o letní tábory roste

Dva běhy ze čtyř již mají vyprodané pořadatelé dětských táborů na základně Bílá skála nedaleko Číměře. „Po několika letech se na Bílé skále stává sen realitou. Už 24. dubna jsme museli zastavit příjem přihlášek na druhý běh, který je pod vedením bratrů Jahodových," uvedl jeden z provozovatelů tábora Vratislav Ulrich. Dodal, že během dvou dnů přišlo právě na tento běh najednou více než 65 přihlášek. Včera se naplnil i třetí prázdninový běh. Naopak v prvním a čtvrtém zbývá ještě několik desítek volných míst. Kapacita tábora totiž dosahuje 140 dětí, které jej mohou v jednom termínu navštívit.

Plno mají také na táboře, který se tradičně koná na Klepákově mlýně, a najdete jej přibližně šest kilometrů od Studené poblíž obce Brandlín.

„V posledních letech zájem opravdu stoupá. Loni jsme tábor obsadili koncem května, letos jsme měli plno už v polovině dubna. Nehlásí se nám jen děti z Jindřichohradecka, ale třeba i z Prahy nebo Budějovic," říká hlavní vedoucí Pionýrské skupiny 8. března Jindřichův Hradec Lenka Urmanová, která tábor pořádá. Nyní již musejí zájemce odmítat. „Letos jsme oproti minulému roku mohli přijmout o pár dětí víc, majitel areálu totiž koupil šest nových chatek. Ani tak to však nestačí," pokračuje.

O případném navýšení kapacity, která nyní dosahuje devadesáti dětí, se ale podle Lenky Urmanové mluvit nedá. „Počty jsou dané, kapacita se odvíjí od velikosti areálu. Navíc musíme myslet i na to, aby se vše dalo dobře zvládat organizačně," dodala.

Hned několik táborů pro děti, tak jako každý rok, pořádá také jindřichohradecký Dům dětí a mládeže. I tady už jsou některé termíny plně obsazené. „Myslím, že zájem je o něco větší než loni," potvrdil ředitel Domu dětí a mládeže Vladimír Prokýšek, ale zároveň upozornil, že stále ještě na výběr tábora zbývá poměrně hodně času.

Oblíbené jsou příměstské pobyty

Podle něho v posledních letech zažívají velký boom příměstské tábory. „S těmi klasickými však podle mě nemají příliš společného. Čtrnáctidenní tábor je pro dítě úplně něco jiného. Dostanou se do jiného prostředí, stráví delší dobu bez rodičů, naučí se mnoho zajímavého a poznají nové kamarády," vyjmenoval výhody pobytového tábora.

Právě i proto, aby si mohl vybrat opravdu každý, nabízí Dům dětí a mládeže pobyty v různých délkách a pro všechny věkové kategorie. „Děláme tábory týdenní, deseti ale i čtrnáctidenní," uvedl Vladimír Prokýšek. Navíc mají odstupňovanou i míru „táborovosti". „Nejvíc poznají táborový život a vše, co k němu patří, účastníci na Střelnici, o něco méně drsňácký je tábor na Tokáništi. Dolní Radíkov je asi nejpohodlnější, jezdí sem všechny věkové kategorie včetně členů našeho Baby klubu," osvětlil.

Právě termíny na základně v Radíkově a na Tokáništi jsou již hodně obsazené. Zcela naplněný je mimo jiné druhý běh na Tokáništi. Úspěch hlásí i tábor pořádaný pobočkou v Třeboni. „Loni jsme tam měli kolem osmdesáti dětí, letos jich pojede asi sto deset. Ale i ostatní mají našlápnuto k dobré účasti," pochvaluje si ředitel.

Naopak méně zájemců je zatím o jezdecký tábor, který dům dětí pořádá v Otíně. „Míval čtyřicet i padesát přihlášených, ale teď se dětí hlásí méně. Z roku na rok je to velký pokles. Nevím, čím by to mohlo být, možná nám zájemce přetahují příměstské tábory s koňmi," přemítal Vladimír Prokýšek. I proto nabízí zájemcům zvýhodněnou cenu v případě, že využijí možnosti jet na tento tábor ne jen na týden, ale na celých 14 dnů. „Navíc tam letos pouštíme i děti z našeho příměstského tábora, tak snad to zabere," doufá.

Sportovní tábory jsou stálicí

Již pětadvacet let pořádají dětské tábory také v Deštné. Tamní hlavní vedoucí Vladimír Zedník říká, že i u nich se letos termíny zaplňují o něco rychleji než tomu bylo v minulosti. „Místa ale jako vždy ještě máme, takže se děti stále hlásit mohou," uvedl. Co se trochu v Deštné změnilo, je pestrost nabídky. „Loni jsme měli sedm tématických táborů, letos máme čtyři. V minulosti jsme jich však mívali i jedenáct," vypověděl Vladimír Zedník.

Důvodem je především to, že ubylo spolupracovníků. „Například tábor s koňmi jsme museli zrušit, protože už s námi letos nespolupracuje farma, nemají dost lidí. Chybí studenti," vysvětlil.

V Deštné zůstaly ty tábory, které jsou s tímto místem spjaté mnohdy po celou dobu trvání. „Sportovní, tenisový i fotbalový tábor děláme prakticky od samého začátku, tedy skoro čtvrt století. A výtvarný tábor, který je v oblibě hlavně u holčiček, už máme asi jedenáct let, takže je také jedním z těch tradičních a každoročně se ho daří naplnit," uvedl.

Podle jeho zkušeností navíc v posledních letech právě sportovní tábory slaví úspěch a ustupuje se od pořádání akcí zaměřených například na výpočetní techniku. „Rodiče si asi uvědomili, že by se děti mohly víc hýbat a je to jen dobře," míní.

Přípravy na sezonu všude vrcholí

Než chatky a stany obsadí malí táborníci, je potřeba vše připravit na novou sezonu. Nachystaní už na ní jsou například na Bílé skále u Číměře, kde stihli zrekonstruovat vodovod a kuchyni. „Také jsme natírali chatky, většina z nich byla hotová už v březnu. Zároveň jsme pokládali i nové podlahy ve vytipovaných chatkách, které to již potřebovaly," vyjmenoval další práce Vratislav Ulrich. Kromě toho muselo dojít také k čištění rozvodů vody, vyčištění společenských místností nebo malování.

Podle ředitele jindřichohradeckého domu dětí a mládeže Vladimíra Prokýška se na jejich základnách něco upravuje téměř pořád. „Tím nejzásadnějším, co jsme dělali, je letos určitě celková rekonstrukce kuchyně a sociálních zařízení v Dolním Radíkově, kde právě opravy dokončujeme," uvedl.

Pracovalo se ale také na základně na Tokáništi. „Tam to byly hlavně terénní úpravy, vyčistilo se okolí," doplnil.

ROZHOVOR: Hlavní vedoucí druhého běhu letního dětského tábora Bílá skála Martina Jahoda říká:

Těšíme se na všechny dospělé, kteří mají dětskou duši

Bílá skála u Číměře - V současné době se stále více rozšiřuje nabídka možností trávení volného času a relaxace nejen pro děti, ale také pro dospělé. Letní dětský tábor Bílá skála přináší v této sezoně novinku, a to tábor pro dospělé s názvem Dovolená snů. Stále ještě zbývá několik posledních míst. Bližší informace k programu nám sdělil její hlavní organizátor Martin Jahoda.

Kdy a jak vznikl nápad uspořádat tábor pro dospělé?

S mým bratrem Zdeňkem Jahodou již několik let připravujeme program druhého běhu letního dětského tábora na Bílé skále a jsme i zároveň jeho hlavními vedoucími. V průběhu let jsme častokrát během posledního dne tábora, kdy děti odjíždějí domů, slyšeli od rodičů, že by se rádi navrátili do svého dětství a stali se tak táborníky. Tato pozitivní zpětná vazba nás inspirovala, a tak vznikl nápad na uspořádání tábora pro rodiče.

S jakou myšlenkou nebo cílem jste se do organizování tábora pro dospělé pouštěli?

Hlavní myšlenkou je dát rodičům našich malých táborníků možnost zažít a vyzkoušet si na vlastní kůži aktivity, činnosti a zábavu, kterou prožívají jejich ratolesti na našich táborech. Dalším záměrem je, aby se rodiče prostřednictvím Dovolené snů lépe seznámili s vedoucími a praktikanty, kteří se podílejí na organizaci všech běhů dětských táborů.

Jak vznikal program Dovolené snů?

Na přípravě programu jsem se podílel já, můj bratr Zdeněk a můj spolužák Jiří Koleš, jenž má zkušenosti s plánováním zážitkových aktivit pro studenty vysokých škol. Při tvorbě programu jsme využili naše znalosti a zkušenosti ze zážitkové pedagogiky a samozřejmě z organizace programů dětských akcí a táborů.

Na co se dospělí táborníci mohou těšit?

Stejně jako námi připravované dětské tábory má i tento jednotící motivační téma, a tím je vysněná dovolená. V našem pojetí se jedná o lehkou nadsázku a ironii, která se zaměřuje na lákavé a někdy až neuvěřitelné propagace cestovních kanceláří. Tato dovolená bude probíhat v areálu letního dětského tábora Bílá skála během druhého prodlouženého víkendu. Účastníky čekají čtyři dny plné her a aktivit, jež mohou dospělí znát ze svého dětství či z vyprávění svých ratolestí. Další část programu vychází ze zážitkové pedagogiky. Rád bych na závěr chtěl rozptýlit případné obavy potencionálních zájemců. Veškerá účast se bude řídit zásadou dobrovolnosti. Takže pokud se někomu z účastníků bude zdát, že je nějaká aktivita nad jeho fyzické či psychické možnosti, nemusí se jí účastnit. Já a celý tým se těšíme na všechny dospělé, kteří mají stále dětskou duši a chtějí zažít netradičních pár dní, ve kterých bude čas si zase bezstarostně hrát a potkávat nové lidi.

Petra Jouzová