Kurzy pod vedením fyzioterapeutky Hany Kümmelové, která má sama doma asi ročního chlapečka, jsou rozdělené na čtyři lekce. Zdůrazňuje, že efekt je hlavně pro zdravé miminko. „Nejdůležitější a nejpraktičtější pro maminky je masáž bříška, která jednak uvolní větry a také pomůže miminku se vyprázdnit,“ vysvětluje Kümmelová.

Její slova více méně potvrzuje Aneta Chramostová, který se svým synem Richardem má za sebou již dvě lekce: „U nás je nejoblíbenější masáž bříška. Masírujeme doma každý večer, je to bezvadné, pak nás všechno přejde. Ale musí být oboustranná pohoda.“

Účinek masáže bříška se podle fyzioterapeutky ještě může zvýšit v kombinaci s oleji z aromaterapie. Jinak se tělíčko masíruje čistým olejem. „Maminky se při čtyřech lekcích postupně naučí zvládat masáž celého těla. Slouží k uvolnění a uklidnění dítěte. Vnímá své tělo a dotykem mu ukážete jeho hranice. Masáže také podporují cirkulaci krve, mízy čili lymfy,“ pokračuje Kümmelová.

Velice důležité je i to, že masážemi se prohlubuje vztah s matkou. Aplikují se i v inkubátoru, kde dotyk dává pocit jistoty. Může se z toho stát velice příjemný rituál, obzvlášť, když matka při tom pouští miminku hudbu, kterou poslouchala v těhotenství. Masáže tak pomáhají odbourávat i poporodní psychologické trauma, takže se podle Kümmelové může začít hned po porodu. „Pochopitelně dítě nesmí mít horečky, přecitlivělost na olej a podobně,“ doplnila mladá žena, pro kterou jsou kurzy masáží spíše koníčkem. Vyzkoušela vše na svém synovi a vidí v tom i určitou možnost rozptýlení při mateřské dovolené.

Na masáže nedá dopustit ani další z účastnic kuru Nela Svěráková. Sice přiznává, že svého syna Jakuba nemasíruje v nějakou stabilní dobu, ale vždycky se těší na chvíli pohody, i když připouští, že je důležité najít vhodnou dobu, kdy chce i chlapeček.

Obě maminky se pak shodují v tom, že tak mají s dětmi skutečně chvilku pro sebe, ale dodávají, že by se občas mohli podílet i tatínkové.