Protože na neděli 10. února letos připadá to pravé datum pro masopustní veselici, rozhodli se členové jindřichohradeckého spolku Hyppolit uspořádat karneval na ledě i přesto, že v tutéž dobu se konal i průvod maškar v centru města.„Sdružení Hyppolit vzniklo setkáváním maminek na zdejší katolické faře, z čehož vzešlo přátelství nejen nás dospělých, ale i našich dětí," uvedla předsedkyně spolku Anna Heřmánková s tím, že pod tímto názvem fungoval spolek již dříve, nicméně nebyl aktivní. „V této podobě fungujeme čtyři roky a nakonec se z toho stal takový spolek nejen pro maminky, ale pro všechny, kdo mají zájem se nějak zapojit," dodala.

„Karneval jsme každoročně pořádali v jídelně na 2. základní škole, ale teď jedna z maminek, Lucie Šimková, přišla s nápadem uspořádat ho na ledě. Líbilo se nám to zejména proto, že bychom se tak mohli lépe prezentovat na veřejnosti," vysvětlila Anna Heřmánková. Spolek Hyppolit funguje pod patronací jindřichohradeckého probošství, ale formou dotací ho podporuje i město samotné. „Proto bychom také chtěli náš čas a nápady nabídnout širší veřejnosti.

Spolek Hyppolit

-Spolek Hippolyt, občanské sdružení rodin, Kostelní 74, J. Hradec

-křesťanské, dobrovolné a neziskové sdružení

-otevřené všem rodinám i jednotlivcům, kteří se chtějí cítit potřební a hledají nové společenské kontakty

-podporuje cíle charitativní, sociální, zdravotnické, kulturní, ekologické a vzdělávací včetně výměny informací a podpory spolkového, společenského a veřejného života v J. Hradci

Karnevalové bruslení si užívaly především děti, na ledě byly k vidění například indiáni, kovbojově nebo i čarodějnice. Nakonec ale podle poroty, v níž zasedli i páter Ivo Valšík a páter Jiří Špiřík, zvítězil malý vodníček, druhý byl sněhulák a na třetím místě se umístila malá cikánečka. „Moc se mi tady líbí," řekl na závěr Vojta, který za první místo získal sladkou odměnu v podobě dortu. Líbilo se tady i malému Vašíkovi, který se převlékl za hasiče. „I my jsme obuli po dlouhé době brusle a aktivně se účastníme," uvedl jeden z porotců páter Jiří Špiřík. „Jsme moc rádi, že nám tady takhle pomáhají," řekla na adresu porotců Věra Kubátová.

Kromě karnevalu ale spolek pořádá i jiné akce po celý rok. „Pořádáme nekuřácký ples, ale jsme také organizátory Noci kostelů, která pravidelně připadá na poslední pátek v květnu," uvedla Věra Kubátová ze spolku Hyppolit. „Jezdíme ale i na poznávací zájezdy a divadelní představení," dodala Anna Heřmánková s tím, že nejbližší akcí, kterou Hyppolit pořádá, jsou Moravské pašije v podání Teátru Víti Marčíka. „Představení se koná v neděli 10. března od 15 hodin v kostele svaté Kateřiny v Jindřichově Hradci a vzhledem k tomu, že máme s Teátrem velice dobré zkušenosti, bude to velmi kvalitní, tak doufáme, že přijde hodně lidí," upřesnila předsedkyně spolku s tím, že se jedná o představení jednoho herce, ale doplněné loutkami a je jak pro malé, tak pro velké. „Byla bych ráda, kdyby se i díky tomu podařilo připomenout pašije," uzavřela Anna Heřmánková.

Petra Jouzová