Vánoční stromky se již několik dní prodávají třeba i v Zahradním centru v jindřichohradecké Vídeňské ulici, kde s nimi svým zákazníků pomáhá prodavač Pavel Valach.

„Prodávat jsme začali už minulou středu. Největší zájem je jako každý rok o jedle, ale letos mají velký úspěch i borovice. Stále více lidí také dává přednost kontejnerovanému živému stromku, který po Vánocích neskončí u popelnice, ale může dělat radost i v dalších letech," přiblížil Pavel Valach.

Krásnou jedli si včera domů odnášela i Marie Krajáčová z Jindřichova Hradce. „Stromek se snažím vždycky kupovat co nejdříve, protože pár dní před svátky už to bývá hodně probrané. Je ale pravda, že jednou jsem to nestihla a šla pro něj na poslední chvíli až na Štědrý den. Prodavač už zavíral a dal mi tenkrát stromek zadarmo. Přesto jsem ale klidnější, když ho mám dostatečně dopředu," říká Marie Krajáčová.

V pátek začne prodej vánočních stromků přímo z plantáže Bohumila Smetany v Heřmanči na Studensku. Jak vysvětluje jeho syn Martin Smetana, již v listopadu si lidé mohli stromky vybírat a nechají si je uříznout až přímo před Vánocemi. „Velkoobchodní zákazníky již máme vykryté a prodávat přímo z plantáže budeme až do 23. prosince," zmínil s tím, že letos na vánoční trh připravili přes tisíc stromků. Jedná se hlavně o stříbrný smrk a kavkazskou jedli. Na plantáži pořídíte metrový smrk za 140 korun a jedli za 220 korun.

Obyvatelé některých obcí mají starost o to, kde si pořídí nejtypičtější symbol vánočních svátků, ušetřenou.

V Rodvínově má každá rodina s trvalým bydlištěm nárok na smrček z prořezávek v obecních lesích. Zaplatí přitom jen náklady spojené s těžbou a dopravou ve výši 10 korun.

Prodej vánočních stromků je již v plném proudu.