V úterý zveřejněné výsledky didaktických testů ukázaly, že převážná většina studentů tuto část  maturity složila úspěšně. Podle oficiálního schématu  měli ředitelé informace studentům zpřístupnit den po obdržení výsledků od CERMATu, tedy včera.

„Na našem gymnáziu máme zatím stoprocentní úspěšnost," prohlásil ředitel hradeckého gymnázia Miloslav Vokáč. Jak doplnil, výsledky dosud mají pouze z didaktické části testu. „Ještě tudíž může dojít ze změnám, na hodnocení písemných slohových prací z českého jazyka a cizích jazyků si musíme počkat," osvětlil situaci Vokáč. Podle něj je to další z komplikací v průběhu státních maturit.

„Externí hodnotitelé slohových prací mají termín na jejich kontrolu až do 8. června, což je podle mého mínění poněkud nevhodně dlouhá doba," upozornil Miloslav Vokáč a dodal, že tedy není jasné, kdy se letos budou předávat maturitní vysvědčení.

I na Gymnáziu Třeboň byli všichni u písemných části maturit úspěšní. „Prospěli všichni, za což jsme samozřejmě rádi," řekla ředitelka tamějšího gymnázia Jana Coufalová. „Těžko spekulovat, zda by tomu tak bylo i bez zmírněného hodnocení těžší verze maturity z matematiky," uzavřela.

Na Střední zdravotnické škole v Jindřichově Hradci jsou také spokojení. „Zatím to vypadá, že budeme mít vyšší úspěšnost než loni," uvedl ředitel Jan Moudrý. Podle něj uspělo v této části maturity 79 procent studentů. „To je o čtyři procenta více než loni," upřesnil Moudrý. Z českého jazyka zkoušku úspěšně zvládli všichni, neuspěli někteří maturanti z cizího jazyka a z matematiky. „Osobně jsem je před volbou matematiky varoval," upozornil Moudrý. „Vzhledem k tomu, že se u nás tento předmět vyučuje oproti jiným školám v omezeném rozsahu, a to pouze do třetího ročníku, nemyslím, že to bylo pro studenty dobré rozhodnutí."

Na některých školách se ale procentuální úspěšnost jednotlivých studijních ročníků lišila i o polovinu. Jak vysvětluje ředitel Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třeboň Petr Káninský, může to být způsobeno i tím, že jsou stejným testům vystaveni studenti běžných čtyřletých, ale i nástavbových dvouletých oborů. „Každý z nich má na přípravu úplně jiný počet hodin, dalo by se říci, že polovina času rovná se polovina úspěšnosti," objasnil Káninský.

Včera už odstartovaly i ústní maturitní zkoušky, které by měly být ukončeny nejpozději 8. června. „Písemné z češtiny a angličtiny mám za jedna, ale ústní budou pohroma," obává se studentka Gymnázia Vítězslava Nováka Šárka Rezková.

Do tří dnů po jejich ukončení by měly školy obdržet výsledky slohových prací.

Petra Jouzová