Ředitelka GVN Lenka Vetýšková sdělila, že maturanti osmiletého gymnázia skládají ústní část od 1. do 3. června. Na GVN maturují tři třídy. Ústní část z českého a cizího jazyka je letos výjimečně dobrovolná. „V českém jazyce se našlo pár odvážlivců, kteří budou maturitu skládat i v té ústní části. Rovněž v cizích jazycích,“ komentovala ředitelka.

Hned ráno maturovala z českého jazyka Viola Sassmannová, která si vytáhla světového Shakespeara. Dále ji čekal francouzský jazyk a základy společenských věd. „Po didaktických testech se cítím poměrně v pohodě. Intenzivně jsem se připravovala asi dva až tři týdny. V průběhu roku jsem zpracovávala témata. Chystám se dále studovat češtinu a francouzštinu,“ řekla oktavánka.

Zámek Jindřichův Hradec.
Jihočeské památky jsou otevřené, podívejte, co chystají za novinky

Lehkou nervozitu v přípravné třídě pocítila Adéla Brádlerová. Oktavánka maturovala v pondělí z češtiny, angličtiny, biologie a chemie. „Zpracovávala jsem si v průběhu roku otázky. Něco jsem si vypracovala sama, nějaké otázky jsem měla z minulých ročníků. Největší strach mám z chemie, přijde mi to nejtěžší a jsou tam věci, ve kterých vím, že mám rezervy,“ svěřila se. Po gymnáziu chce jít studovat medicínu.

Výsledky didaktických testů mají studenti dostat od společnosti Cermat 7. června.