I když mnozí označují rozdíl mezi prvním a druhým ročníkem státních maturit za pouhé kosmetické změny, letošní podoba zkoušek dospělosti zamotat hlavu dokáže spolehlivě. Včerejším dnem odstartoval letošní maturitní maraton, který se potáhne až do první poloviny června.

Mezi maturanty, kteří včera psali slohové práce a didaktické testy, patřili i žáci hradecké Obchodní akademie T. G. Masaryka. „Vím, že dřív se u nás ve škole slohy psávaly na počítačích, my je píšeme v ruce. To je obtížnější. Taky doufám, že si vyberu z nabízených témat," řekl před začátkem zkoušky Roman Pech.

V letošním roce si drtivá většina maturujících zvolila nižší ze dvou nabízených možností. Podle mnohých jde o sázku na jistotu a vyšší, těžší úroveň zkoušek je zbytečná. S tím souhlasí i ředitel hradeckého Gymnázia Vítězslava Nováka Miloslav Vokáč. „Pro těžší zkoušku z českého jazyka se u nás rozhodl minimální počet žáků, stejné je to u matematiky. Akorát v angličtině jich je víc, zhruba třetina z celkového počtu. To proto, že si v tomhle cizím jazyce maturanti více věří," uvedl ředitel.