Socha vznikla podle mluvčí města Jindřichův Hradec Elišky Čermákové v rámci mezinárodního žulového sympozia. "Následně na základě darovací smlouvy ze dne 21. března 2002 byla převedena do vlastnictví Okresního muzea v Jindřichově Hradci," uvedla.

Ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal na dotaz Deníku reagoval bez prodlení. "O věci víme. Socha přímo poškozená není, snad jenom jedna její část je uvolněná. Jsme domluveni se sochařem Vladimírem Krninským, že se na ni podívá, vyhodnotí její stav a pak případně navrhne řešení," popsal, že se tématem zabývají.

Mezinárodní sochařské sympozium Jindřichův Hradec se zde konalo v letech 1997, 1998, 1999 a 2000, což připomíná i cedule na okraji Mertových sadů. Za přispění města, které dalo k dispozici pozemky městského parku, se 1. ročník uskutečnil právě v roce 1997. Iniciátorem akce se stal sochař Josef Andrle, které do Hradce pozval další umělce z celého světa. Materiál pro tvorbu na setkání jste stala právě žula typická pro jižní Čechy. Sochaři zde pod širým nebem tvořili svá díla a návštěvníci parku je mohou obdivovat do dnes. Sympozium bylo úspěšné, a tak pokračovalo i v následujících letech, kromě Čechů přijeli odborníci a umělečtí sochaři z Rumunska, Rakouska, Německa, Litvy i Japonska.