S několika případy, kdy se do veřejné zakázky nepřihlásila ani jedna společnost, se v poslední době potýkala hradecká radnice.

Podle radního Bohumila Komínka se jedná zejména o menší stavby do milionu korun. „Týká se to hlavně zakázek z bytového odboru, naopak na zakázky školství se nám zhotovitelé docela hlásí,“ popsal s tím, že firmy v této době zajímají hlavně větší, dražší zakázky.

Starosta Stanislav Mrvka doplnil: „Letos se bude s odkladem opravovat fasáda první základní školy. To už bylo vysoutěžené dřív, ale subdodavatel firmě odmítl vyrobit okna. Podobné to bylo s opravou zadní fasády městského úřadu,“ sdělil.

Kvůli příliš vysoké ceně zrušil úřad například zakázku na místo pro přecházení na okruhu u protihlukové zdi, které mělo vyjít až na jeden a půl milionu korun.

Podle třeboňského starosty Jana Váni je současná situace na stavebním trhu složitá. „Řada firem zanikla a teď je jich nedostatek. Zároveň se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. V oblasti veřejných zakázek z obcí, krajů a ze strany států je zájem stavět. Proto šplhají ceny nahoru,“ vysvětluje s tím, že kraj každoročně nedokáže profinancovat vyčleněné investice, které si naplánoval, právě z důvodu nedostatečné kapacity stavebních firem.

„V Třeboni stojíme na začátku našeho volebního období a jsme ve fázi příprav projektových dokumentací. Proto v tuto chvíli problémy nemáme,“ dodává Jan Váňa.