Jedním z měst, kde mají v plánu šetřit, jsou Dačice. Letos kvůli drahé elektřině nebudou instalovány některé vánoční ozdoby v ulicích na veřejném osvětlení. Stejně tak bude chybět vločka na radniční věži, její montáž je totiž finančně náročná. Zůstane LED osvětlení na Palackého náměstí, Havlíčkově náměstí i ve všech místních částech. „Vánoční osvětlení ozdobí Kancnýřův sad, nebude chybět osvětlená kašna, vánoční strom a prvky s motivem kostky cukru,“ uvedl místostarosta Jiří Baštář. Město se podle něj snažilo zachovat vánoční osvětlení v maximální možné míře.

Šetřit se bude také v Lomnici nad Lužnicí. Vedení města chce být v současné nelehké situaci rozpočtově odpovědné. „Budeme mít vánočně osvětleno naše náměstí 5. května a hlavní průtah Tyršovou ulicí, ale osvětlení se letos neosazuje na Palackého náměstí, kde nebude osvětlen ani strom. Dále neosvětlujeme budovu staré radnice ani městského úřadu, zůstává jen podsvícení kostela sv. Václava,“ upřesnil starosta Petr Krejník. Město letos nebude mít ani oblíbené umělé kluziště pro děti, které na náměstí 5. května stálo poprvé v roce 2019. „Pro město byl pronájem umělého kluziště poměrně dost vysokým nákladem, takže už v rozpočtu na letošní rok jeho instalace neprošla,“ řekl Petr Krejník s tím, že školáci, kteří si chtějí zabruslit, jezdí do nedalekého Veselí nad Lužnicí.

Třináctimetrovou jedli věnovali manželé z chaty v Dolním Žďáru.
Vánoční jedle dorazila do Hradce. Nazdobená se předvede už v sobotu

V Jindřichově Hradci se naopak žádná úsporná opatření na období Vánoc nechystají. Městské služby letos žádnou novou vánoční výzdobu nenakupovaly, pracovníci pouze opravili rozbité nebo nesvítící kusy. "Máme 180 ozdob na veřejném osvětlení a deset uličních převěsů. Zdobíme také starou i novou radnici, městskou věž, fontánu na náměstí Míru, balkon Kaštánku a Kulturní dům Střelnice. V každé místní části pak ještě nazdobíme vánoční strom," popsal ředitel služeb města Ivo Ježek s tím, že vánoční osvětlení ulic i objektů se rozsvítí už o prvním adventním víkendu. Drahá elektřina tak na vánoční atmosféru ve městě vliv mít nebude. "Město má cenu elektřiny zafixovanou do konce tohoto roku, a tak budou náklady na osvětlení stejné jako loni. Uvidíme, jaká bude situace příští rok a v případě potřeby se vánoční osvětlení omezí," upřesnila mluvčí radnice Eliška Čermáková. Vypínat pouze vánoční dekorace podle ní není možné. Výzdoba je totiž přímo napojená na veřejné osvětlení, které by muselo zhasnout také.

Přístroj u muže ukázal rovných pět promile.
Strážníci asistovali u muže s psychickými problémy, nevěřili vlastním očím