Najdou se takoví hříšníci, kteří za odpad nebo psy nezaplatili i několik let.


„K polovině srpna dlužilo celkem 1922 hříšníků za povinné poplatky za komunální odpad 2,7 milionu korun,“ vypočítala Ludmila Kopetová z oddělení místních poplatků finančního odboru městského úřadu v Jindřichově Hradci. Podle ní dokonce evidují i člověka, který na poplatcích za odpad dluží pět tisíc korun. Největším hříšníkem je ale občan, který už několik let nezaplatil za psy a jeho dluh teď činí dokonce 18 tisíc korun.

„Poplatky platím vždy včas. Je pravda, že za odpad je to docela vysoká částka, zvlášť když je nás v rodině pět, ale s tím nic neudělám. Rozhodně bych se nechtěla kvůli neplacení dostat do tahanice s úřady. Ale chápu, že někdo prostě peníze nemá ani na jídlo, natož na takové poplatky. Je to složité,“ míní Marta Illmanová z Jindřichova Hradce.

Celkově za své čtyřnohé miláčky nezaplatilo 130 lidí a dluží tak městské pokladně 213 tisíc korun. „Za včas nezaplacené poplatky nebo jejich část může podle vyhlášky město sankciovat neplatiče až trojnásobkem nezaplacené částky,“ vysvětlila Kopetová.

Běžný postup při vymáhání nedoplatků začíná výzvou, která neplatiči přijde do schránky.

„Pokračuje se platebním výměrem se započítanou sankcí, pokud hříšník stále nereaguje, následuje výzva před exekucí, až může dojít k samotné exekuci,“ popsala Martina Havlíková z finančního odboru městského úřadu v Dačicích.

Dačičtí neplatiči, kterých je v současné době 129, za odpad dluží 184 tisíc korun. „Někteří nezaplatili už od roku 2002, jsou nejspíš v zahraničí nebo prostě platit odmítají,“ uvedla Havlíková. Za psy v Dačicích dluží tři lidé 5500 korun. Jeden z nich nezaplatil už čtyři roky. Dlužná částka se přitom může ještě zvýšit.

Nejpozději do 30. září totiž musí zaplatit druhou splátku za odpady lidé, kteří si poplatek rozdělili do dvou stejných částí. První část měla být zaplacena do 31. března.