Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města zatím nikoho nevyhostila

Jindřichohradecko – Města a obce mají již několik měsíců možnost zakázat na svém území pobyt osobě, která zde nemá trvalý pobyt a zároveň opakovaně porušuje místní vyhlášky.

12.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Umožnila jim to těsně schválená novela přestupkového zákona.

Přestože se dlouhodobě s takovými osobami potýkají v Českých Velenicích a od této novinky  očekávali možnost konečně situaci nějak řešit, zatím ji v praxi nevyužili. „Čekali jsme především na metodiku zavedení téhle možnosti vyhostit problematickou osobu z města. Jedna věc je, jak zní zákon, druhá jaká je jeho proveditelnost," uvedl starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Podle jeho slov ale nyní již nic nebrání tomu, aby v případě potřeby bylo možné tuto novinku, která by mohla napomoci zlepšit situaci ve městě, použít v praxi. „Podle toho, jak to fungovalo v minulosti, kdyby byla tahle možnost již dříve, tak bychom toho jistě využívali," potvrdil starosta.

Místostarosta Dačic Jan Bartošek říká, že využití možnosti vykázání člověka z města, pokud opakovaně páchá přestupky, je až krajní řešení. V minulosti v Dačicích měli případ, kdy se jeden muž opakovaně choval na veřejnosti nepřístojně, dělal výtržnosti, až se jeho všechny prohřešky nasčítaly a dotyčný skončil ve vězení.

„V současné době mohu konstatovat, že díky dlouhodobé systematické sociální práci jak v oblasti prevence, tak i nakonec represe, v současné době v Dačicích nemáme občany, na které by bylo nutné vykázání z města uplatnit," říká Jan Bartošek.

Pokračuje, že každý konkrétní případ se řeší individuálně i přes azylové domy,  a primárně je snaha takovou osobu motivovat ke změně životního stylu, což je lepší varianta. „Pokud ale nezabere, tak vycházíme z toho, že každý je za své chování zodpovědný a pak musí následovat represe," doplnil dačický místostarosta.

Podle třeboňského starosty Jiřího Houdka je možnost vyhoštění problémového občana pro města a obce dobrým nástrojem. „S chronickými přestupkáři se často velmi těžko jedná," potvrdil starosta a dodal, že přestože město Třeboň nemá s podobnou problematikou velké potíže, tuto možnost vítají.

„Jsou sice některé záležitosti, kdy se jedná o poživatele alkoholu a jiných návykových látek, kteří navíc obtěžují okolí se svými psy, ale tyto se naštěstí zatím vždy podařilo vyřešit naší městské policii. Pokud by to ale bylo nezbytné, nezdráhali bychom se možnosti vyhoštění využít," uzavřel Jiří Houdek.

V Jindřichově Hradci se o praktikování tohoto zákona zatím neuvažuje. Nicméně, podle místostarosty Bohumila Komínka, město o tomto svém právu ví, a nebude ho váhat použít. „Že bychom se tím nějak hlouběji zabývali, nelze říct. Většinu problémů ve městě totiž stíhají vyřešit naši strážníci. To ale neznamená, že  toho někdy nevyužijeme proti problémovým jedincům," tvrdí místostarosta.

Lidé se většinou shodnou na tom, že zákaz vstupu do města pro takové občany je dobrý prostředek. Někteří ale volají po širším řešení, jako například Tereza Šťastná Lattnerová ze Slavonic: „Místo toho, aby si města takové lidi přehazovala mezi sebou, by se mělo začít konečně něco dělat, aby se to neopakovalo. Snáz se to sice řekne než praktikuje, ale co se vyřeší tím, že obec člověka vyhostí, když ten hned začne konat zlo jinde? Samozřejmě ale možnost vyhoštění je jistě dobrá věc."

Autor: Redakce

12.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení