V pondělí starosta města Stanislav Mrvka s předsedkyní představenstva společnosti ICOM transport Kateřinou Kratochvílovou podepsali smlouvu na deset let na provozování veřejné služby v přepravě cestujících městskou dopravou. ČSAD Jindřichův Hradec, které je členem koncernu ICOM transport, zvítězilo ve výběrovém řízení a nyní ho čeká období přípravy.

Nově totiž autobusy MHD budou zajíždět i do místních částí města Buk, Políkno, Dolní Skrýchov a Otín. A ještě tento rok budou vybudované nové točny v Políkně, Dolním Skrýchově, Otíně a také u železniční stanice. Od ledna budou podle starosty autobusy jezdit dle nového systému. „Upraví se nejen trasy, ale i linky, které budou do místních částí, zvýší se četnost spojů," naznačil Stanislav Mrvka. Zdůraznil, že ceník zůstane stejný.

„Jsme rádi, že ČSAD Jindřichův Hradec vyhrála výběrové řízení. Veřejnost se může těšit na nové nízkopodlažní autobusy značky Mercedes. Nakoupíme je v prosinci. Splňují emisní normy EURO6. Vozy budou vybaveny dle požadavku výběrového řízení vnějším i vnitřním informačním panelem, který usnadní orientaci cestujících. Zároveň budou klimatizované kabiny pro řidiče," uvedla Kateřina Kratochvílová.

Podotkla, že jindřichohradecké ČSAD má ve městě zázemí a také letité zkušenosti 
s osobní dopravou.

 Jindřichohradecké ČSAD, které bude dalších deset let ve městě provozovat městskou hromadnou dopravu, může v případě nutnosti nasadit jako „záskok" třeba za porouchaný vůz další z dvaadvaceti zcela nových autobusů rovněž značky Mercedes Benz, které společnost letos pořizuje pro osobní linkovou dopravu. Jak uvedl ředitel ČSAD Pavel Kodat, část z nich bude i nízkopodlažní. v současností na „městské" jezdí šest vozů, na nichž je nasazeno deset řidičů. „Od nového roku budeme mít sedm autobusů, na kterých se bude střídat patnáct řidičů. Neustále řidiče přibíráme. Je to dobrá příležitost i pro ženy. Už jenom proto, že mají pevně stanovenou pracovní dobu. Dnes již ani řidiči nedělají údržby na vozech a na točení volantem nepotřebují velkou fyzickou sílu," uvedl Pavel Kodat.

Doplnil, že až sami cestující ukáží, které spoje budou vyhovovat. „Musí se vše propočítat a sladit, i když někdy to bude dost napjaté."