Jak přiblížil strážník Robert Petrů, první z případů se odehrál ve čtvrtek 28. března. Tehdy ke strážníkům dorazilo oznámení od obyvatele jedné z částí města, který žádal provést urychlenou kontrolu dřevorubců kácejících strom poblíž bytových domů.

„Oznamovatel stálé službě sdělil obavu, že strom někdo kácí bez povolení za účelem jeho odcizení. Dle oznamovatele se nejedná o zaměstnance technických služeb města a strážníci mají oznámení urychleně řešit i proto, aby nedošlo k pokácení dalších stromů,“ popsal Robert Petrů. Městští policisté na místě zjistili několik osob, které skutečně stromy kácely, připravená už byla i vozidla k odvozu dřevní hmoty.

„Už na první pohled bylo zřejmé, o jaké osoby a čí techniku se jedná. Lidé na místě byli zaměstnanci Technických služeb města Třeboně a stromy poráželi na základě povolení,“ doplnil policista.

Jak dobře znáte města a obce na Jindřichohradecku? To se dozvíte v našem fotokvízu.
KVÍZ: Jak dobře znáte Hradecko? Zkuste podle fotek poznat města a obce

Druhý „stromový“ případ začal nedělním oznámením obyvatelky bytového domu. Z okna svého bytu pozorovala několik lidí, kteří za pomoci plošiny lezou na břízu. A to je vzhledem k tomu, že je velikonoční neděle, poměrně neobvyklé.

„Hlídka městské policie na udaném místě zjistila čtyři osoby. Tyto osoby prováděly každoroční sběr jehněd břízy za účelem biologického zkoumání. Vzhledem k panujícímu počasí, nezvykle vysokým denním teplotám pro toto roční období a vegetačnímu vývoji dochází letos ke sběru zkoumaného materiálu i o velikonočních svátcích,“ uvedl strážník Robert Petrů.

Podnapilý řidič chtěl strážníkům ujet

Městská policie Třeboň. Ilustrační foto.Zdroj: MP TřeboňPředchozí neděli, 24. března, konkrétně dvě hodiny po půlnoci, zjistila hlídka třeboňských strážníků auto značky Škoda, které se vypravilo do zákazu vjezdu. Strážníci vozidlo zastavili a řidiče vyzvali k prokázání totožnosti a podání vysvětlení. Řidič škodovky odvětil, že nic vysvětlovat nebude a s vozidlem se rozjel, aniž by dbal pokynů strážníka k okamžitému zastavení.

„Hlídka městské policie se za použití výstražného zařízení vydala za ujíždějícím vozidlem, které bylo po celou dobu jízdy i následně monitorováno. Řidič zastavil na parkovišti, na místě určeném pro tělesně postižené osoby. Z auta vystoupili dva muži. Strážníci muže vyzvali k prokázání totožnosti. Osoba, která vystoupila z místa řidiče, odmítala prokázat svou totožnost s tvrzením, že vozidlo je sice její, ale na místě vozidlo stojí minimálně již tři hodiny a on je s kolegou pouze na procházce,“ přiblížil Robert Petrů.

Velikonoční hrkání v Třeboni se v roce 2024 konalo už popáté. Výchozím i posledním místem symbolické křížové cesty byl kostel sv. Jiljí.
Třeboní už popáté nesli kříž, aby připomněli oběť Ježíše Krista

Protože byl z řidiče silně cítit alkohol, vyzvali jej strážníci k orientační dechové zkoušce. I tuto výzvu ale řidič odmítl. Proto strážníci na místo přivovali Policii ČR a ta si událost převzala. „Od začátku roku 2024 došlo jak ke zpřísnění postihů za odmítnutí výzvy k podstoupení orientačního vyšetření na přítomnost alkoholu nebo jiné návykové látky, tak i ke zpřísnění sankcí za řízení pod vlivem těchto látek,“ upozornil závěrem Robert Petrů.