Odbitím Silvestrovské půlnoci na hodinách často začíná odstartování vybíhání lidí z domovů na ulice a zahrady a rachot petard se pak často nese celou vsí nebo městskou čtvrtí.

Petardy v různém balení jsou v posledních dnech středem reklamy i zájmu lidí. Nejvíce však jdou na odbyt v supermarketech, kde často zdobí nákup potravin na silvestrovský stůl.

„Vloni jsem se nestačila otáčet, jak lidé nakupovali, ale letos je to bída. Lidé chodí až na poslední chvíli a moc toho nekupují,“ uvedla prodavačka jindřichohradeckého obchodu Ptákoviny Iveta Jiroušková.
Zákazníci podle jejích slov chtějí většinou velké zápalné pumy, které se dají položit na zem a odpálit. Ty totiž nabízejí dvanáct různých efektů jak barevných, tak tvarových. Ty byly v jejich obchodě vyprodány jako první.

„Děti občas zkoušejí, jestli jim něco neprodáme, ale nabízíme jim jen pyrotechniku určenou do osmnácti let, ale zapalovače jim už neprodáme. Pro jinou si pak musí přijít s rodiči,“ doplnila Iveta Jiroušková.

Společné nákupy rodičů s dětmi rachejtlí a další světelné zábavy jsou již běžné. Rodiče by však kvůli bezpečnosti svých ratolestí měli být i při jejich odpalování.

„Lidé by si měli kupovat legální pyrotechniku, zacházet s ní podle návodu a odpalovat na bezpečném místě. Tedy ne mezi lidmi a ani v uzavřených prostorách,“ řekl vrchní strážník městské policie v Třeboni Vladimír Školka.

V minulosti se totiž podle jeho slov stávalo, že museli v Třeboni hasit několik minipožárů v odpadkových koších či popelnicích. Nebezpečné může být i odpalování petard ze skleněných lahví stejně jako nevhodná pyrotechnika v dětských rukách. Ta je rozdělena do tří kategorií, a to do 15 a do 18 let a pak pro dospělé.

„V minulosti jsme také často honili splašené psy, na které mají petardy neblahý vliv. Někteří lidé je berou sebou a pak se diví jejich reakcím. Doporučuji jim, aby je nechali raději doma,“ uzavřel Vladimír Školka s tím, že stejně jako vloni budou i letos provádět kontroly ve městě.