VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi volebními sliby je koupaliště, ale také stop prodeje majetku města a cenzuře

Třeboň – Předvolební boj nabývá na síle a hodiny od dnešního rána mu neúprosně dávají nádech minulosti. Neděle odhalí ty strany a kandidáty, na kterých bude, možná pro některé, břímě naplnění předvolebních slibů. Nejinak je tomu v Třeboni. Stručný souhrn vybraných předvolebních slibů přinášíme.

15.10.2010
SDÍLEJ:

Třeboň náměstí. Ilustrační foto. Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Hodně bodů jednotlivých programů má styčná místa, u všech se jedná o dobré podmínky pro třeboňské obyvatele, volnočasové aktivity dospělých a mládeže a o prosperování a zvelebování města

Třeboňští kandidáti se většinou shodují na podporování škol, jejichž zřizovatelem je město. Zejména ohledně navyšování kapacit školek. Na sociální, bytovou, dopravní a lázeňskou oblast také nezapomínají.

Program třeboňské ODS přichází s poněkud vybočujícím bodem programu, kterým je vybudování koupaliště. „Třeboň je jedním z nejvyhledávanějších turistických míst a vždy byla spojována s vodou a koupáním. Bohužel současný stav je takový, že se Třeboňáci jezdí koupat hlavně na pískovny a na pláže u Světa chodí a jezdí stále méně lidí,“ odůvodnil starosta a lídr kandidátky Jan Váňa.
Problémem koupání ve Světě jsou podle něj sinice a vzhledem k tomu, že se jedná o hospodářský rybník v ucelené soustavě, nejde jejich výskytu zabránit. Domnívá se, že je třeba vybudovat koupaliště s bazénem pro dospělé a děti, s možností provádět celou akci na etapy.
„Tím mám na mysli, že není třeba hned na začátku dělat nějaký megalomanský projekt aquaparku. Umístění, velikost a další technické parametry budou předmětem diskuse a projektu. Realizace našeho záměru je tedy závislá na volebním výsledku a nezastírám, že by vybudování koupaliště mělo být volebním trhákem,“ doplnil Jan Váňa.

Jiný originální nápad přináší Strana zelených, kteří by chtěli šetřit krajinu a omezit skládkování tím, že by v rámci mikroregionu Třeboňsko vybudovali společnou třídící linku pro komunální odpad.

Komunálním a dalším odpadem se chce zabývat ČSSD a Suverenita – Blok Jany Bobošíkové, který chce třídění a recyklaci odpadu zavést zdarma.

Další kandidáti by chtěli řešit dlouhodobě kritickou dopravu, která vede od Nových Hradů přes Světskou hráz, jež byla stabilizovaná pracovníky Rybářství Třeboň po povodních a velmi trpí kamionovou dopravou. Kandidáti TOP 09 by chtěli mimo jiné omezit na Světskou hráz vjezd nákladních automobilů nad 3,5 tuny kromě aut dopravní obsluhy.

Zástupci KDU–ČSL slibují, že prosadí rekonstrukci komunikace Třeboň – Branná, která je v majetku Jihočeského kraje. K radikálnějšímu řešení se vrací volební program KSČM, a to k prosazení stavby obchvatu města ve směru od Nových Hradů, aby byla odkloněna zejména nákladní doprava mimo město. Omezení průjezdu nákladních aut městem má ve svém programu také Strana pro otevřenou společnost.
Vybudování dalších stezek pro pěší a cyklisty mají ve svých programech další kandidáti jako například Občané.cz a ČSSD. Kandidáti KDU–ČSL by chtěli vybudovat stezku do Staré a Nové Hlíny a na Holičky a hledat obdobné řešení i pro Brannou a Přeseku. Strana zelených by zase chtěla vybudovat cyklostezku z Třeboně podél Zlaté stoky směrem na Rožmberk až do Lužnice, kterou by v zimě mohli používat lyžaři jako běžecké stopy.

TOP 09 má v plánu po přestěhování technických služeb na jejich současném pozemku pod hrází rybníka Svět vybudovat záchytné parkoviště pro návštěvníky Třeboně, a to vybavené kamerovým systémem a sociálním zázemím.

Zdravý jídelníček pro děti ve školní jídelně leží na srdci SZ, KDU–ČSL, KSČM. Kandidáti SZ by chtěli obohatit jídelníček o plnohodnotná vegetariánská jídla pro strávníky jak ve školní jídelně, tak v mateřských školách.

Podporu kultuře a cestovnímu ruchu včetně rozšíření třeboňského muzea slibuje mimo jiné také ČSSD. Nezávislí kandidáti chtějí podporovat a budovat seniorské rezidence pro stále se zvyšující podíl stárnoucí generace. Jedním z jejich stěžejních cílů je prosazovat vznik silné koalice v zastupitelstvu tak, aby byl klid na práci a nedocházelo k vzájemnému osočování zastupitelů.

Na podpoře a rozvoji Lázní Aurora a Bertiných lázní se shodují téměř všichni. ČSSD, KDU–ČSL, Občané.cz dokonce slibují, že se zasadí o to, aby zůstaly v majetku města i v budoucnu.

Některé volební sliby
ODS – vybudování koupaliště
SZ – vytvoření společné třídící linky pro komunální odpad v rámci mikroregionu a omezení skládkování
VV, KDU–ČSL, SZ – stop cenzuře v městském zpravodaji Třeboňský svět
KSČM– radniční noviny do každé rodiny zdarma
Strana pro otevřenou společnost, KSČM – podpora Lékařské služby první pomoci v Třeboni
VV – stop prodejům majetku neprůhledným společnostem
Občané.cz, KDU–ČSL, KSČM – nerozprodávat městský majetek
KDU–ČSL, KSČM – doprava v Třeboni a místních částech opět zdarma
Nezávislí kandidáti – prosadit vznik silné koalice v zastupitelstvu, aby byl klid na práci zastupitelstva a nedocházelo k vzájemnému osočování zastupitelů

Strana pro otevřenou společnost nabízí koncepční rozvoj města a podobně jako některé další programy také získávání dotací z evropských fondů a vytváření a podporu pracovních míst.

Svobodu slova v městském měsíčním zpravodaji Třeboňském světě chtějí zaručit VV, KDU–ČSL a SZ, aby se neopakovala situace, kdy v něm nebyly zveřejněny příspěvky některých zastupitelů města.

Občané.cz chtějí vybudovat centrum sociálních služeb, zejména pro seniory a občany se zdravotním handicapem a podpořit terénní služby s cílem, aby mohli občané co nejdéle žít ve své domácnosti bez nutnosti umístění v domě pro seniory.

Autor: Stanislava Koblihová

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení