Rakouský postup je očekávanou reakcí na stejný krok z německé strany a stejný bude i režim kontrol, uvedl v úterý ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kontroly podle něj nebudou stálé ani plošné.

Český ministr vnitra připomněl, že Rakousko už delší dobu namátkově kontroluje hranice se Slovenskem, Maďarskem i Slovinskem. "Středoevropské země tak reagují na potřebu efektivně bojovat s převaděči a na zatím nedostatečnou ochranu vnějších hranic EU. Právě její posílení je řešením nelegální migrace, které Evropa zatím nepříliš úspěšně čelí," uvedl ministr Rakušan.

Rakousko není první zemí, která kvůli migraci v posledních dnech zpřísnila režim na hranicích s Českem. Obnovení kontrol na německé straně hranic v pondělí oznámila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Uvedla, že budou pružně reagovat na aktuální situaci na hranicích. Opatření má prozatím desetidenní platnost s možným dvouměsíčním prodloužením.

Na budovu bývalé celnice Halámky se smutný pohled. Kolem se válí odpadky a budovy "vyzdobili" sprejeři.
Opuštěná celnice v Halámkách hledá nové využití. Může sloužit rekreaci i nákupům

Kontroly v česko-německém příhraničí v úterý komplikovaly nákladní dopravu v Ústeckém kraji na dálnici D8 a silnici přes hraniční přechod u Hory Svatého Šebestiána. V dalších krajích sousedících s Německem se podle policejních mluvčích problémy v dopravě u hranic neobjevily.

Česko od 4. října namátkově kontroluje auta na hranicích se Slovenskem. Kontroly u slovenských hranic ve stejnou dobu zavedlo také Rakousko a Polsko. České opatření vláda minulý týden prodloužila do 2. listopadu. Ministr vnitra Rakušan ho prezentoval jako preventivní. Česko by podle něj kontroly samo o sobě nezavedlo, protože situace kolem migrace byla podle něho pod kontrolou.