"Ministerstvo zdravotnictví vydává důrazné doporučení všem občanům, aby o prvním víkendu, který běží v režimu usnesení vlády o zákazu volného pohybu osob, vycházeli ze svých domovů jen v nejnutnějších případech a omezili návštěvu svých rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy, za účelem rekreace," upozornilo ministerstvo v tiskovém prohlášení.

Ministerstvo zdravotnictví důrazně upozorňuje, aby občané s nařízenou karanténou nebo po kontaktu s pozitivním člověkem v žádném případě neopouštěli svá bydliště. "Občané, kteří nepociťují příznaky onemocnění mohou vycestovat do jiné lokality, s výjimkou lokalit uzavřených, při dodržení základních hygienických pravidel včetně vybavení rouškou, a za předpokladu, že v místě setrvají v uzavřeném prostoru rekreačního objektu a budou minimalizovat kontakt s okolím," stojí mimo jiné v upozornění ministerstva.

Policie v jižních Čechách provede podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera desítky kontrol, jak jsou dodržována všechna nařízení vlády související s nouzovým stavem. "Někde se zaměřujeme na objekty, někde na roušky, někde na shromažďování osob," vypočítává Jiří Matzner s tím, že v případě zjištěných přestupků je pak řešení věcí správního orgánu - tedy obce s přenesenou působností státní správy. Policisté kontrolují spolu s hygieniky i dodržování karantény, nařízené pro nakažené koronavirem nebo pro osoby, které přišly do kontaktu s nakaženými.

Jedním z příkladů porušení nařízení a opatření vlády ČR proti šíření viru Covid-19 může být případ z Jindřichohradecka. Ve středu po poledni si nedělala hlavu z nařízených opatření mladá, čtyřiadvacetiletá žena. Ta se totiž vydala „tajně“, mimo hraniční přechod, na rande do Rakouské obce u hraničního přechodu v Českých Velenicích. "Při jejím návratu ji však přistihli příslušníci Armády ČR a přivolali policisty. Slečna jim sdělila, že byla na návštěvě u svého přítele za hranicemi. Že tím sobě i sloužícím policistům a vojákům přidělá mnoho práce a vystavuje sebe i je riziku onemocnění už nedomyslela," uvedla k případu jihočeská policejní mluvčí Lenka Krausová. Policisté tak ihned zalarmovali lékaře, který rozhodl o 14ti denní karanténě.

"Tímto však příběh zdaleka nekončí. Slečnu totiž policisté kontrolovali krátce po půlnoci při jízdě ve vozidle. Nařízenou karanténu se ji tedy dodržovat nechtělo. Z jejího obláčku lásky se snad probere u správního řízení, kde jí za její lehkovážnost hrozí pokuta až do výše 20 000 korun," upozornila Lenka Krausová.

"Policisté znovu apelují na širokou veřejnost. Dodržujte veškerá nařízení související s aktuální situací v České republice. Dodržování pravidel a nařízení je totiž v zájmu nás všech. Nestěžujte už tak náročnou práci všech příslušníků složek IZS vaší lehkovážností a nezodpovědností. Společnými silami proti onemocnění můžeme bojovat. V tomto boji však potřebujeme i zodpovědné jedince," zdůraznila Lenka Krausová.

V České republice bylo v pátek dopoledne podle webu ministerstva zdravotnictví evidováno už 774 osob s onemocněním způsobeným COVID 19, z toho v jižních Čechách 19, v Praze například podle údajů verifikovaných KHS 121.