Vracíme památky do života. Právě tohle motto integrovaného operačního programu, který zaštiťuje ministerstvo kultury a z něhož přiteče do Jindřichova Hradce historických 156 milionů korun z evropských peněz, dojde ve městě během příštích dvou let naplnění.

Obrovský balík peněz pro obnovu tří objektů v historickém centru získalo město nad Vajgarem z integrovaného operačního programu během podzimu jako pátý žadatel v pořadí, a to díky připravenosti a splnění všech přísných podmínek. „Dnes ale pro město nic nekončí, nýbrž kalvárie teprve začíná,“ dodal ministr Riedlbauch. Zároveň pochválil rozkvět města a připomněl, že Jindřichův Hradec je oprávněně nositelem titulu Historické město roku 2007. „Je zaděláno na radostnou perspektivu a už se těším na stříhání pásky,“ dodal.

Zachování řemesel

Projekt počítá s obnovou komplexu tří na sebe téměř navazujících historicky cenných budov a jejich využití pro sociální a ekonomický růst regionu. Nejen novou fasádu, ale i funkci tak má získat bývalý „malý“ zámecký pivovar, kde vznikne Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, jezuitská kolej – sídlo NMF a Muzeum Jindřichohradecka. Klíčovým pilířem celého centra má být právě Dům gobelínů, kde budou prezentována jak tradiční řemesla z dob dávno minulých, tak unikátní technologie například v oblasti restaurování gobelínů.

Ve všech třech objektech pak mají vzniknout nové výstavní plochy, ale i potřebná odborná pracoviště.

„Díky projektu budou mít nejen návštěvníci Jindřichova Hradce, ale i odborná veřejnost, možnost sami si vyzkoušet některé z původních technologií tkaní tapiserií, podívat se na praktické předvádění restaurátorských i konzervátorských postupů, účastnit se vzdělávacích či kulturně společenských akcí. Projekt dále počítá s pořádáním výstav, seminářů, workshopů, aukcí a výstav umělecké fotografie, ale také například se zpracováním odborných posudků a expertiz,“ přiblížil budoucí vizi starosta Karel Matoušek.

Zatímco NMF i Muzeum Jindřichohradecka svá sídla díky projektu vylepší, zcela nové zázemí získá právě „gobelínka“. „V devadesátých letech bylo podnikání krásné, ale před časem jsem začal mít strach, že skončíme, jako se to stalo i jinde. Marie Teinitzerová si tehdy před sto lety řekla, že řemeslo české lidi naučí a v roce 1925 získala hlavní cenu za gobelíny. Její idea tedy byla správná. Precizní tkaní nemá ve světě obdoby, máme na co být hrdí a proč řemeslo udržet,“ uvedl ředitel dílen tapiserií Jan Fidler.

Podle ředitele NMF Miloslava Paulíka, který má zkušenost s rekonstrukcí zámku i první etapou opravy jezuitské koleje, však není složité peníze prostavět, ale dát jim „duši“, tedy najít pro objekty tu správnou náplň.