Hned na začátku koronavirové epidemie se v Nemocnici Dačice snažili zabezpečit personál a pacienty na léčebně dlouhodobě nemocných.

„Byly nám pozastaveny dodávky ochranných prostředků, protože se musely dodávat na centrálu. Naštěstí jsme už koncem ledna objednali respirátory FFP3, protože už tenkrát první zprávy svědčily o tom, že budou potřeba. Měli jsme tedy alespoň malou zásobu. Všechny další objednávky na rukavice, pláště a jiné prostředky ale byly staženy,“ popsala ředitelka nemocnice Miroslava Člupková.

Zdravotní sestry Martina Harvánková (vlevo) a Iva Nováková pracují v odběrovém centru spolu s dalšími dvěma kolegy.
Pacienti se při odběrech chovají slušně, ale bojí se

LÁTKOVÉ ROUŠKY

Nemocnice tedy používala to, co měla na skladě. Velmi se osvědčily i látkové roušky, které šily zaměstnankyně.

„Já sama je šiji do dneška. Navíc se nám velice rychle nabídla dačická mateřská škola, která dodala asi 220 ušitých roušek. Dalších 120 kusů nám dalo město Dačice. Od zaměstnanců jsme dostali přibližně 150 roušek, o které jsme se nakonec ještě podělili s českobudějovickou nemocnicí. Ta je použila především pro příchozí pacienty, kteří roušky neměli,“ dodala ředitelka.

Také dačická nemocnice látkové roušky využila pro pacienty, kteří přišli do ambulancí a roušku neměli, nebo už ji prodýchali.

Zdeňka Šindelářová, vedoucí odboru sociálních věcí na MěÚ Jindřichův Hradec.
Krizová linka v Jindřichově Hradci už přijala víc než dvě stě hovorů

„To si řada lidí ani neuvědomí, že v okamžiku, kdy roušku prodýchají a je vlhká, tak je neúčinná. Pak je třeba ji vyměnit, vyprat a vyžehlit,“ zmínila Miroslava Člupková.

PRAVIDLA V NEMOCNICI

V Dačicích dodržují všechna pravidla a přizpůsobují se epidemiologickému vývoji.

„Na lůžkové oddělení přijímáme pacienty z jiných nemocnic, pokud mají test na koronavirus negativní. Třikrát denně jim měříme teplotu a hlídáme respirační příznaky. Ošetřuje je zaměstnanec v kompletním ochranném obleku. Musíme chránit jak pacienty, tak personál. Pokud nebudeme mít k dispozici zaměstnance, nebudeme moci poskytovat péči. A to bychom byli hrozně neradi. Chci proto poděkovat všem pracovníkům nemocnice, že pořád mají trpělivost a dodržují všechna nařízení,“ uvedla ředitelka.

DODÁVKY OD KRAJE

V současné době nemocnici roušky dodává krajský štáb.

Dobrovolníci ze skupiny Roušky lidem rozdávají roušky před jindřichohradeckými supermarkety.
Skupina Roušky lidem už jich ušila deset tisíc kusů

„Za to jsme vděční. Komunikujeme s Nemocnicí České Budějovice, která má nad distribucí pomůcek z kraje dohled. Už není žádný problém například ani s dezinfekcí, kterou máme na všech pracovištích. Štíty a brýle jsme si nakoupili předem a zásobu jsme měli dostatečnou. A ochranné obleky jsme si nechali ušít,“ doplnila ředitelka Miroslava Člupková.