VYBRAT REGION
Zavřít mapu

M.Klimczuk: Nesu své kněžské srdce na dlani

Jindřichův Hradec/FOZHOVOR/ – O tom, že z farnosti Kardašova Řečice byl páter Mariusz Klimczuk ustanoven farním vikářem v Jindřichově Hradci, už Deník informoval.

21.7.2010
SDÍLEJ:

Prvním úkolem Mariusze Klimczuka bylo vysvětit opravenou zvoničku v Nekrasíně. Foto: archiv obce

Nyní přináší jeho odpovědi na otázky týkající se jeho bývalého působiště a nových začátků.

Když se ohlédnete za svým působením v Kardanově Řečici a Českém Krumlově, kde jste předtím působil, jak byste vše porovnal?
Pokud se z perspektivy času ohlédnu za svým působením na všech farnostech, kde jsem byl, každá z těch všech dob měla něco do sebe. V Českém Krumlově jsem byl ustanoven farním vikářem od 1. srpna 2005 do 30. června 2006, což znamená, že jsem vypomáhal tamějšímu vikářovi na farnostech spravovaných z Českého Krumlova. A byla to doba, kdy jsem neměl až tak velkou zodpovědnost jako pak v Kardašově Řečici. Samozřejmě, že v některých záležitostech člověk nesl určitou zodpovědnost, jako je udělování svátostí, hlásání Božího slova a podobně. Jelikož jsem přišel do neznámého prostředí, pokud jsem potřeboval v něčem pomoci, vždy jsem se mohl obrátit na českokrumlovského vikáře, který mi vždy ochotně poradil. Kdežto v Kardašově Řečici jsem byl ustanoven administrátorem, což znamenalo mnohem větší zodpovědnost. Za své prioritní heslo jsem vzal citát apoštola Pavla: „Všechno mohu v Kristu, který mi dává sílu“ (Flp. 4,13). A tuto sílu jsem opravdu potřeboval, zvláště v začátcích své pastorační služby v Kardašově Řečici, mezi novými farníky. Ta síla mi pomohla najít i lidi, kteří mi ochotně na začátku pomáhali, jak též i po celou dobu mého působení v Kardašově Řečici. Zároveň jsem si uvědomoval, že rozhodnutím mého diecézního biskupa přesunout mne z Českého Krumlova do Kardašovy Řečice na samostatné působiště, jsem byl obdařen jeho důvěrou, kterou jsem se snažil nezklamat.

Jaké máte dojmy z nového působiště, nebudou Vám bývalí farníci chybět?
Od 1. července jsem ustanoven farním vikářem v Jindřichově Hradci a administrátorem Jarošova nad Nežárkou a Nové Včelnice. V Jindřichově Hradci je pro mne částečně známé prostředí, jelikož jsem po celou dobu pobytu v Kardašově Řečici, od 1. července 2006 do letošního 30. června, jezdil sem vypomáhat ve zpovědi, hlavně před Vánocemi a Velikonocemi. Co se týče Jarošova nad Nežárkou a Nové Včelnice, teprve se s tím prostředím seznamuji. Kněz by se neměl vázat na svoji současnou farnost, jak též i na farníky. Jelikož jsem kněz v docela aktivním věku - 41 let - jsem plně k dispozici mému diecéznímu biskupovi, kterému jsem při kněžském svěcení 8. dubna 2000 jsem slíbil poslušnost. Ale nejenom jemu, také jeho nástupcům. Navíc se řídím slovy proroka Izaiáše: „Ego sum, mitte mé!“ Což znamená: „Zde jsem, pošli mne!“ ( Iz.6,8 ). Jelikož jsem v Jindřichově Hradci teprve pár dní, je jisté, že to tady až tak neznám.

Pokud si něčím nebudu jistý, vždy se zeptám o radu místního probošta a jindřichohradeckého vikáře, jelikož zde jsem ustanoven farním vikářem, abych mu pomáhal. Ale větší zodpovědnost budu určitě nést za farnosti Jarošov nad Nežárkou a Novou Včelnici, kde jsem ustanoven administrátorem. V každé farnosti kněz určitě zanechá kus svého srdce, ale zároveň si uvědomuji, že i já jsem přece jen člověk, člověk chybující. Pokud jsem byl diecézním biskupem poslán do Kardašovy Řečice na samostatnou farnost, to nebyla jen důvěra Otce biskupa, ale i určité poslání, které jsem se snažil plnit podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.

Jaké máte plány do budoucna?
O plánech do budoucna je zatím těžko cokoliv říci. Určitě bude něco, co zanechali po sobě moji předchůdci jak v Jarošově nad Nežárkou, tak v Nové Včelnici a co se vyskytne v průběhu mé pastorace zde. Určitě svým farníkům a těm všem, mezi kterými budu plnit své poslání, nesu své kněžské srdce na dlani. Nesu jim všechny svoje schopnosti a vlohy, kterými mne Bůh obdařil. Nesu jim také svoji kněžskou moc – moc sloužit mši svatou, udělovat svátosti, žehnat a světit. Všechny schopnosti, které mám, jsou nezaslouženým Božím darem.

Autor: Stanislava Koblihová

21.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení