Statistiky zase říkají, že přestupků po zavedení bodového systému neubylo.

,,Asi před měsícem jsem se pořádně poučil. Jel jsem na příjezdu od Jarošova nad Nežárkou do Jindřichova Hradce místo 50 kilometrů za hodinu sedmdesátkou. A ještě jsem se navíc zapomněl připoutat. Dostal jsem za to dohromady čtyři body a tři tisíce korun blokovou pokutu,“ popsal řidič Pavel z Jindřichova Hradce, který nechtěl uveřejnit své příjmení, a dodal, že ho tato zkušenost opravdu proškolila.

,,Ze začátku mě bodový sy〜stém nijak nezastrašil. Ani jsem pořádně nevěděl, jak to funguje. Jezdil jsem stejně jako dřív. Od té doby, co jsem nasbíral body, nevyjedu nepřipoutaný a v obci striktně dodržuji rychlost. Nemůžu si vzhledem k rodině a zaměstnání dovolit ztratit řidičský průkaz,“ přiznal Pavel.

Taková motivace je podle vedoucího odboru dopravy Městského úřadu v Dačicích Františka Maryšky nejčastějším důvodem, proč si hlavně muži středního věku na body dávají pozor. ,

,Nejčastěji o řidičské oprávnění kvůli dosažení dvanáctibodové hranice přicházejí mladí lidé mezi dvaadvaceti až čtyřiadvaceti lety. Ve většině případů body dostanou za řízení pod vlivem alkoholu. Je to proto, že takoví lidé mnohdy ještě nepotřebují automobil kvůli zaměstnání, nebo aby odvezli děti k doktorovi. Ztráta řidičáku pak na ně nemá tak důrazný dopad,“ uvedl Maryška.

Podle vedoucího odboru dopravy Městského úřadu v Jindřichově Hradci Zbyňka Heřmana je teď doba, kdy dosahuje hodně řidičů dvanáctibodové hranice.

,,Teď jich je nejvíce za celé dva roky. Většina z nich body pomalu za tu dobu nastřádala,“ řekl Heřman a dodal, že ze čtyřiceti šesti dvanáctibodových řidičů v okrese jich dvacet ani nevlastnilo řidičské oprávnění.

Helena Kotková z Jindřichova Hradce zatím žádné body nenasbírala, ale přiznává, že kdyby častěji potkávala policisty, určitě by pokutě neunikla. Hlavně za rychlou jízdu a nesprávné parkování. ,,S bodovým systémem nesouhlasím. Dvojí postih v podobě bodů i pokuty se mi nelíbí. Pořádně ani nevím, jak to s body chodí,“ řekla Kotková.

Pokud řidič během jednoho roku získá 12 bodů, je mu odebrán řidičský průkaz. Neučiní tak ale policisté na místě, kteří o bodovém skóre řidiče informace nemají, ale zákaz řízení platí až od chvíle, kdy hříšníkovi přijde dopis od odboru dopravy, který body řidičů monitoruje.

,,Body se po roce nenulují, ale pokud rok jezdí řidič bez přestupku, odečtou se mu zpravidla 3 body. Takže pokud třeba někdo nasbírá 5 bodů a od posledního bodovaného přestupku uplyne rok, má v tu chvíli dotyčný body dva,“ vysvětlil Maryška.

Pokud už má někdo do šesti bodů a chtěl by se alespoň části z nich co nejrychleji zbavit, má možnost absolvovat speciální školení bezpečné jízdy v Mostě. Po ukončení tohoto kurzu mu budou čtyři body odečteny.

,,Jak bodový systém zapůsobil na Jindřichohradecku, je těžké říci. Přestupků je zhruba pořád stejný počet. Bodový systém podle mého zjištění donutil většinu řidičů chovat se na silnicích slušně jen několik málo měsíců po začátku jeho platnosti,“ uvedl Zbyněk Heřman.

bodovaní řidiči:
červenec 2006 – květen 2008
Jindřichohradecko
Bodovaní řidiči: 2505
Řidiči s 12 body: 46
Nejčastější bodové skóre 2 body: 976
Bodovaní řidiči/celkový počet řidičů: 8,29 %
Jihočeský kraj
Bodovaní řidiči: 31 829
Řidiči s 12 body: 444
Nejčastější bodové skóre 2 body: 11541
Bodovaní řidiči/celkový počet řidičů: 7,88%

Jediné místo, kde řidiči mohou získat aktuální informace o svém bodovém účtu, je odbor dopravy příslušného městského úřadu. ,,Zájemci musí přijít osobně, nebo sebou mít ověřenou plnou moc. Většinou si ale pro výpis chodí, jen když ho potřebují kvůli zaměstnání. Že by někdo přišel, aby se ujistil, jak na tom je, to se stává jen zřídka,“ uzavřel František Maryška.

V Jindřichově Hradci si pro výpisy podle Zbyňka Heřmana přijde tak dvacet lidí týdně. Stejně jako v Dačicích je to nejčastěji pro podrobný seznam přestupků požadovaný zaměstnavatelem. Za jeden list výpisu se platí 15 korun.

Zákaz řízení, pokud řidič nasbírá 12 bodů, platí jen pro Českou republiku. Stejně tak přestupek spáchaný v zahraničí nám body neubere. ,,Připravuje se jakýsi společný dopravní systém pro státy Evropské unie, aby přestupky v zahraničí platily u nás a obráceně,“ popsal Heřman.

Eliška Bučinová