Vysílání není zdržováno reklamami jako většina komerčních rádií.
„Rádio jsem založil již před čtyřmi roky, v době, kdy jsem byl ještě žákem Základní školy Slavonice. Vysílal jsem takřka každý den po škole a naše popularita začala narůstat. Nabral jsem k sobě také nové Dje – Dj Dvořiho, Dj Lucasse a Djku Nelču. Samozřejmě Djka Nelča zvedla značně počet posluchačů,“ informoval zakladatel amatérského internetového rádia Danny Deejay Zavadil. Rádio fungovalo asi rok v kuse a v té době moderátoři uspořádali dokonce i několik akcí – cykloakce, dětský den. Následně Danny úspěšně ukončil základní školu a již během letních prázdnin začalo rádio upadat. „Nebyl dostatek času, kvůli brigádám i různým dalším aktivitám. Bylo na něho málo času a rádio zaniklo,“ vysvětluje Danny.
Po čtyřech letech zakladatele rádia, Dannyho, kontaktoval Dj Dvoři, jestli by rádio znovu neobnovili. Během týdne kluci zprovoznili provizorní stránky a takto vysílali. Díky sociálním sítím se ale zpráva dostala do okruhu bývalých posluchačů a rádio se stalo hitem.

„Ze začátku jsme vysílali provizorně přes volní servery takzvané porty. Ovšem tyto porty byly volné pro jakékoliv jiné internetové rádio. Teď se pokusím vysvětlit, jak takové rádio vlastně funguje. Spousta lidí si myslí, že potřebuje k fungování takového rádia nějaké studio, stožáry s vysílači a další věci. To je však pouze mylná představa,“ snaží se vysvětlit Danny Deejay Zavadil. „Dnes bohatě stačí obyčejný mikrofon, klávesnice, myš a nějaký klidně i starý počítač a samozřejmě internetové připojení. Stačí si na internetu stáhnout free verzi programu simulující rádiové studio. Další problematikou je sehnat tzv. porty alias místo pro posluchače. Na internetu je spousta stránek nabízející tyto porty zdarma, ale to není pravý ořechový. Tyto porty jsou tzv. volné, to znamená, že po skončení našeho vysílání přes tyto porty jsou poskytnuty dalším lidem, co chtějí vysílat. Tudíž nemáte stálý internetový přehrávač a musíte stále předělávat odkazy,“ pokračuje Danny, který měl to štěstí, že sehnal stálé porty přes internetové Rádio Brod. „Tomu bych chtěl moc poděkovat. Máme místo pro 100 posluchačů, což bohatě stačí a nemusíme měnit přehrávače a odkazy, vše je stálé,“ zhodnotil zakladatel.

Problematickou otázkou je otázka povolení hraní na internetu. „Máme tady společnost Osa a Integram. Tyto společnosti si nárokují poplatky pro autory písniček, není to levná záležitost, a proto sháníme sponzora nebo drobné dary na pokrytí vysílání. Základní cena legálního internetového rádia se pohybuje od 5 tisíc korun měsíčně. Snažíme se sice tuhle otázku řešit, ale sami to utáhnout rozhodně nedokážeme – jsme pouze a stále studenti,“ říká jeden z moderátorů Rádia Mexiko.

Danny se snažil získávat různé zkušenosti, když totiž před čtyřmi roky rádio zaniklo, hned v létě si pořídil mixážní pult a začal trénovat. Dva roky hrál různě na oslavách kamarádům a získával zkušenosti. „Poslední dva roky se pohybuju po jihočeských diskotékách a klubech zatím menšího rázu. Vystoupil jsem několikrát v zahraničí a mohu říct, že stoupám výš. Nabral jsem spoustu zkušeností a po čtyřech letech se technika zlepšila natolik, že začít vysílat na internetu je otázka pěti minut,“ konstatuje.

Dnes je spousta amatérských rádií, a málokteré z nich přijde s něčím, co by ohromilo a nalákalo lidi. Rádio Mexiko má to štěstí, že mohl být zprovozněn komunikační program Skype, přes který lidé mohou volat po internetu a to konečně i přímo do studia. „Tuto vychytávku využíváme snad jenom my, zatím jsem se nesetkal s internetovým rádiem, co by tohle provozovalo. Hlavní je, že se to u lidí chytlo a dnes nám volají bezplatně samozřejmě třeba z Ostravy, Prahy, Olomouce a dalších koutů republiky,“ nadšeným hlasem sdělil Danny.

Rádio Mexiko vysílá způsobem hraní písniček na přání. Lidé si buď napíší pomocí zmíněného komunikačního programu ICQ a moderátoři jim ji nechají zahrát i s věnováním. Pokud by snad nikdo nezavolal, což je ojedinělá situace, snaží se hrát aktuální hity. Rádio Mexiko zatím nemá žádný striktně stanovený program kvůli nedostatku „dýdžejů“, které rádio stále přibírá. Časem ale podle moderátorů určitě vzniknou pořady a hitparády. Aktuálně se o rádio starají čtyři mlaďoši - Dj Zavík, DJ Dvoři, Dj Fáfa a nově Dj Hartmi, seskupení je tedy skoro stejné jako před čtyřmi roky. „Jde hlavně o to, že se známe, potkáváme se a můžeme si věřit,“ prozradil Danny. Ten k sobě ale přibírá i další „dýdžeje“, proto jestli máte zájem, nebojte se mu napsat.
Počet posluchačů Rádia Mexika je různorodý. Občas kluci hrají pro 5 lidí, jindy třeba i pro 80 lidí. „Náš rekord je 82 lidí online. Těchto čísel většinou dosahujeme při rozhovoru s nějakou celebritou,“ směje se Zavadil. Průměr posluchačů bývá tak kolem 40 lidí.

Mluvení do éteru není jen tak pro někoho. „Pro mě to dnes již znamená rutinu. Začátky jsou vždy těžké. Moje první vysílání a mluvení k lidem bylo takové, že jsem řekl název písničky, pro koho je a čágos. Dnes však díky zkušenostem z hraní na diskotékách, kde musím komunikovat s lidmi, jsem již otrkaný, a kolikrát celou písničku proklábosím,“ opět se nad svou odpovědí Danny usmívá.

To samé prý platí i ostatních. Dvoři se snad jednou tímto bude i živit, jeho jazykolamy, které s radostí říká do éteru, jsou totiž často k zbláznění. Jeho smích je již legendární.

Nedávno probíhala na Rádiu Mexiko soutěž o legendární kachličku, jež získal ten, kdo zaslal nejlepší reklamní slogan. Tuto kachličku před čtyřmi roky pracně sám namaloval Danny. „Dnes má po výtvarnické stránce jistě velikou hodnotu! (smích) Tuto kachličku vyhrál Michal z Českého Rudolce, jeho slogan zní - Rádio Mexiko je pecka, fandí dospělí i dětska! Zároveň bych chtěl poděkovat všem, co svůj návrh na slogan poslaly, všem 67 zúčastněným,“ svěřil se se svými schopnostmi zakládající člen vysílání Rádia Mexika Danny Deejay Zavadil.

Do budoucna by moderátoři Rádia Mexika chtěli rozšířit okruh posluchačů, zlegalizovat vysílání a dostat se mezi první desítku internetových rádií. „Pokud jste o náš ještě neslyšeli, najdete nás na www.radiomexiko.cz a také na facebooku – Rádio Mexiko. Děkujeme Deníku za rozhovor a poslouchejte naše rádio,“ dodává za team Rádia Mexika Dj Zavík

Lucie Schmiedová