VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zástavu masivního krvácení, bezvědomí nebo popáleniny školáci zvládli

Jindřichův Hradec/AKTUALIZOVÁNO/FOTO/ - Čtrnáct hlídek mladých zdravotníků ve středu obsadilo Tyršův stadion v Jindřichově Hradci a utkalo se o postup do krajského kola. Mezi mladšími zvítězila hlídka 1. ZŠ J. Hradec a v kategorii starších je první tým Gymnázia J. Hradec.

13.5.2009
SDÍLEJ:

Soutěž hlídek mladých zdravotníků v Jindřichově Hradci. Foto: Deník/Nikol Ježková

Vítězná družstva ze čtrnácti hlídek mladých zdravotníků si ve středu v Jindřichově Hradci zajistila postup do krajského kola.

V okresním kole Soutěže hlídek mladých zdravotníků Českého červeného kříže (ČČK) na Tyršově a kvůli dešti poté na zimním stadionu zvládli zkoušky z první pomoci, problematiky drog a silničního provozu. Děti závodily podle věku v kategoriích pro první nebo druhý stupeň.
„Nejtěžší byla obvazová technika, nejlehčí zase stabilizovaná poloha,“ uvedl k obtížnosti úkolů soutěžící z vítězného družstva Ondřej Oupor z Jindřichova Hradce.

„Není nejdůležitější, kdo zvítězil, ale že děti umí poskytnout první pomoc. Úroveň hodnotím výborně, žáci byli dobře připraveni,“ uvedla za organizátory ředitelka oblastního spolku ČČK Zdeňka Hanzalová. Zmínila i to, že družstva z Jindřichohradecka tradičně dosahují dobrých výsledků v republikovém kole.

Otázku, jak se zájemci mohou do soutěže dostat, zodpověděla učitelka první základní školy ve Štítného ulici Marta Gebrová, která doprovázela vítěznou sestavu v kategorii prvního stupně: „Děti z družstva pravidelně navštěvují kroužek mladých zdravotníků na naší škole.“

„Původně se mělo všechno konat venku, ale nakonec se kvůli rannímu dešti všechny disciplíny kromě stříkání hasičskou stříkačkou přesunuly do zimního stadionu,“ upřesnil předseda oblastního spolku Českého červeného kříže v Jindřichově Hradci Otakar Stavinoha. Zmínil i to, že zkoušky z první pomoci jsou zaměřeny na improvizaci. Děti si musí jednoduše vypomoci s tím, co je běžně po ruce. Řešily i život zachraňující úkony, protišoková opatření a přivolání záchranky.

„Družstva jsou pětičlenná, z čehož jeden z družstva je velitel,“ vysvětlil hlavní rozhodčí pro soutěže hlídek Radek Štěrba. Také doplnil, že úkoly se plní na časový limit, který je stanoven ne deset minut.

Ve zkoušce z bezpečnosti silničního provozu byli soutěžící hodnoceni přímo policisty. „Vědomostní testy mají dvě úrovně podle věku. Děti si losují pět otázek týkajících se bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, křižovatek a zahrnuty jsou i znalosti z oblasti cyklistiky,“ sdělil strážmistr Petr Kovář.

„Soutěžím již potřetí, loni naše družstvo dokonce postoupilo do krajského kola a byli jsme čtvrtí z osmi,“ řekla již zkušená Simona Čekalová z Jindřichova Hradce.

Zároveň se konala i soutěž požární ochrany a ochrany obyvatel, ta se vyhodnotila samostatně. Z mladších žáků byl nejúspěšnější tým z první základní školy a vítězný post za druhý stupeň obsadili žáci čtvrté základní školy na Vajgaře. Děti z první základní školy se mohly radovat již potřetí, když byli vyhodnoceni jako celkoví vítězové.

„Družstva absolvovala několik disciplín: střílení na cíl, vědomostní test a sbalení a evakuování zavazadel,“ uvedl velitel pracoviště ochrany obyvatel a krizového havarijního plánování Václav Havlis. Podle jeho slov patří poděkování dobrovolným hasičům, kteří soutěži věnovali svůj volný čas.

Autor: Nikol Ježková

13.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letošní předávání cen Spokojený zákazník Jihočeského kraje.
15

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

Ilustrační foto

Stolní tenisté bojovali o tituly, kraloval Šindelář ze Studené

V restauraci řádil zloděj

Lomnice nad Lužnicí - Neznámý pachatel využil nepřítomnosti obsluhy a odcizil hotovost.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

OBRAZEM: V Radouni se sešli malí i velcí

Horní Radouň - V kulturním domě v Horní Radouni se odehrálo předvánoční setkání.

Koledy si zazpívá celé Česko již ve středu

Jindřichohradecko – Dvaatřicet míst se letos na Jindřichohradecku přidá k předvánoční akci Česko zpívá koledy, kterou pořádá Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem a v Jindřichově Hradci také s Rádiem Česká Kanada.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT