Rodiče zaplatí za každé mléko o dvě koruny víc, národní dotace je definitivně zrušená.


„Rozhodli jsme se, že budeme pro děti do škol dodávat mlíčka dál, i když je národní dotace definitivně od tohoto školního roku zastavená a částka, kterou přispívá Evropská unie, je minimální,“ uvedla tisková mluvčí Madety Barbora Daňková.

„Školní mlíčka jsou dobrá věc, syn si je oblíbil. Pokud se jejich cena nevyšplhá moc nahoru, tak mu je budu platit dál,“ řekla Iveta Drdová z Jindřichova Hradce.

Cena, kterou rodiče za školní mléko platili do konce minulého školního roku, byla čtyři koruny za jedno mlíčko, nyní bude stát podle slov tiskové mluvčí Madety o dvě koruny víc. „Aby skok nebyl příliš vysoký, zčásti budeme program dotovat z našich zdrojů. Prozatím budeme dodávat mléko za šest korun a smetanové krémy Lipánky za sedm korun,“ upřesnila Barbora Daňková.

Ředitelé základních škol mají menší dilema, jak na cenu budou rodiče reagovat. V Dačicích podle ředitelky základní školy Ireny Tomandlové pokračovat chtějí, ale záleží na tom, jak se rozhodnou rodiče. „V minulých letech měly děti o mlíčka velký zájem. I když by byla cena o dvě koruny vyšší, pořád je nižší než v obchodech,“ doplnila Irena Tomandlová.

Dodala, že o prázdninách dostali nabídku od Madety na instalování automatu ve školní budově, kde by si děti mohly koupit širší sortiment mléčných výrobků. Nyní ji zvažují, ale i v tomto případě záleží na tom, jaký zájem bude ze strany rodičů.

V některých školách, jako například v Třeboni a Chlumu u Třeboně padne zásadní rozhodnutí nejdříve příští týden, kdy budou učitelé konzultovat nové ceny s rodiči.

„Ještě nevíme, nás to navíc jenom zatěžuje. Nemáme ani vhodné prostory na uskladnění, ale ani na lednice, kdyby nám je dodali,“ uzavřela ředitelka třeboňské základní školy Vítězslava Slancová.