„Informace o zrušení vznikla nedopatřením, v návrhu letošního rozpočtu, který budou zastupitelé schvalovat 23. února, je zapracovaný,“ uvedl na dotaz Deníku místostarosta Bohumil Komínek.

Podle jeho slov zůstala částka stejná jako loni, a to 160 tisíc korun. Zpravodaj vychází měsíčně nákladem 800 kusů, přičemž se ho po deseti korunách prodá zhruba kolem 500 kusů. „V březnu ještě vyjde v nezměněné podobě, pak ale uvažujeme o jiné formě. Lidé, a to většinou starší, si jej kupují zejména kvůli přehledu kulturních akcí, zatímco informace z radnice bývaly už většinou zastaralé. Proto nejspíš dojde ke snížení počtu stran,“ uvedl místostarosta. Poukázal také na skutečnost, že letáčky s programem akcí jsou zdarma k dostání například na Střelnici, plakáty mají k dispozici i další podniky či instituce ve městě, akce bývají zveřejněny na webu města či v médiích, takže informovanost obyvatel o kulturním dění ve městě je i tak dostatečná. Nová podoba Jindřichohradeckého zpravodaje proto ještě bude předmětem dalších jednání a rozhodnutí.

Zásadní změnu v podobě městského zpravodaje zaznamenali v lednu obyvatelé Lomnice nad Lužnicí. „Lomnické listy budou jen černobílé a lidé je budou dostávat zdarma. Reklamy v nich uveřejněné by nám měly náklady uhradit. Už v lednovém pilotním čísle jsme ušetřili čtyřicet procent z původní ceny, která činí 10 – 12 tisíc korun měsíčně. Teď jsme měli náklady do pěti tisíc korun,“ vysvětlil místostarosta Roman Bílek s tím, že lednové číslo připravilo a vytisklo vedení radnice samo.

Barevný tisk by podle jeho slov chtěli zachovat, byť i s měsíčním prodělkem, asi třikrát do roka při výročních číslech, jako například u příležitosti pouti a podobně. Barevný tisk by měla nadále zajišťovat českobudějovická tiskárna Protisk. „Pro černobílou verzi jsme vybírali z cenové nabídky čtyř tiskáren a zvolili jsme z nich pražskou tiskárnu. Redakční radu jsme jmenovali a hlásí se nám i noví lidé, ze kterých dál vybíráme. Jsou mezi nimi i skalnější přispěvatelé, kteří podle nás mají garantované informace,“ upřesnil Roman Bílek.

V současné době redakční radu tvoří radní, starostka Iva Nováková a místostarosta Roman Bílek, podle kterého připravují i nové webové stránky města. „Měly by na nich být aktuality a rádi bychom, aby na web přispívalo co nejvíce občanů,“ uzavřel Roman Bílek.
Městský měsíční zpravodaj Třeboňský svět je již dlouhodobým takzvaným jablkem sváru mezi opozicí a koalicí, které si v říjnu po komunálních volbách vyměnily úlohy.

Poslední lednové jednání zastupitelů se v diskuzi dotýkalo i jeho struktury. Místostarostka Terezie Jenisová potvrdila, že v současné době pracuje na vytvoření statutu Třeboňského světa. „Chceme dát všem jasná pravidla, podle kterých bude nová redakční rada o zařazení článků rozhodovat tak, aby nikdo nikoho nemohl nařknout z cenzury. Teprve poté budeme jmenovat novou redakční radu,“ doplnil později starosta Jiří Houdek.
Vzhledem k tomu, že příspěvků do oblíbeného místního zpravodaje přicházelo dlouhodobě mnohem více, než se do něj mohlo vejít, býval podle některých bývalých šéfredaktorů výběr řízený pouze vypovídající hodnotou a formou, v jaké byl zpracován. Různá napadání na adresy spoluobčanů či anonymy bývaly kdysi zásadně z tisku vyloučeny.

Případů, kdy se však ani texty některých zastupitelů nedostaly do tisku, bylo v minulém volebním období více, a to přesto, že byly bez nevhodných poznámek na své oponenty. Připomínky k tomu zazněly na nejednom jednání zastupitelů.
„Může mi někdo vysvětlit, proč nebyl můj článek zařazený do Třeboňského světa, ale proč byl místo toho vystaven na webových stránkách informačního centra?“ zeptala se tentokrát bývalá místostarostka a současná zastupitelka Anna Kahounová. Podle současné zastupující ředitelky Evy Potužákové o tom rozhodl bývalý ředitel Jaroslav Císař společně s šéfredaktorkou Janou Jandovou jen proto, že se příspěvek již do přeplněných stránek nevešel a chtěli ho lidem zveřejnit. Velká část zastupitelů tedy očekává brzké určení pravidel, aby se nedorozuměním co nejvíce předcházelo.
Určité změny by se měly odehrát také se zpravodajem v Dačicích. „Máme v plánu ho zatraktivnit,“ sdělil starosta Dačic Vlastimil Štěpán