Pro řadu měst a obcí jsou mosty kvůli nákladným opravám danajským darem.

Další desítky mostů jsou ve vlastnictví měst a obcí, které je ale mnohdy považují i za danajský dar.

Mosty procházejí pravidelnými kontrolami a podle toho dostávají známky od jedničky (nejlepší stav) do šestky, což už je hodně špatné.
Mosty spravuje takzvaný mostní technik, který dvakrát do roka kontroluje jejich technický stav. Pokud se zhorší, je povolán statik k mimořádné prohlídce. Záznamy zapisuje do tak zvaného mostního listu, který je součástí každého mostu. Podle mostmistra českobudějovického Ředitelství silnic a dálnic ČR Františka Mertla je celková délka sedmačtyřiceti mostů na silnicích 1. třídy na Jindřichohradecku 1099 metrů.

„Z toho pět mostů je ve špatném stavu a má známku 5. Jedná se o mosty na přeložce v Třeboni, a to přes Zlatou stoku a o nájezd na Halámky. Dále je to most v Jindřichově Hradci přes Hamerský potok a dvě kamenné klenby před Suchdolem nad Lužnicí a za Horním Žďárem směrem na Jindřichův Hradec,“ vypočítává Mertl.
Dalších dvanáct staveb je jich ještě uspokojivých se známkou 4 a ostatní mají jedničku až trojku.

Pracovníci jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje mají ve správě 67 mostů na silnicích 2. tříd a 122 mostů na 3. třídách.

Jindřichohradecko v číslech
Rozdělení mostů podle třídy silnice:
1. třída: 47
2. třída: 67
3. třída: 122

„Do příštího roku počítáme s tím, že by se měl opravit most z Jindřichova Hradce na Dolní Skrýchov za železniční tratí. A potom v Lásenici směrem na Vydří jsou dva mosty za sebou, které potřebují opravit. Na ně se připravuje projektová dokumentace,“ sdělil ředitel jindřichohradecké SÚS Josef Tolkner.

Řadu vrásek chátrající mosty přinášejí i městům a obcím. Například v Třeboni nad přeložkou vede most z Kopečka k pergole svatého Víta, která patří městu. Nyní stojí před problémem, jak získat potřebné miliony na jeho opravu.

„Most pochází ze 70. let, kdy byla budovaná i přeložka. Původní obecní cestu, která byla odbagrovaná, nahradil most a posléze přešel do vlastnictví města“ říká místostarosta Zdeněk Mráz.
Také město Jindřichův Hradec nyní čeká na rozhodnutí o dotacích, aby bylo možné opravit jeden z asi 40 mostů ve vlastnictví města, a to v Horním Žďáru.

„Jedná se o ocelový most přes Nežárku, který zde byl položený někdy po válce jako provizorní. Jeho problémem není ani tak havarijní nosnost, ale hlavně hlučnost. Je totiž skládaný ze čtyř kusů. Tam by se postavil úplně nový most,“ sdělil místostarosta Alfred Němec.

Město Jindřichův Hradec v nedávné době investovalo již do oprav mostů v dalších místních částech, a to Otín a Dolní Radouň.