VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Motto jednání o jízdních řádech -něco za něco

Táborsko - Na Bechyňce se posunou odjezdy vlaků, jeden spoj přibude a dva zmizí. Kiss jižní Čechy zastaví i v Horusicích, ale jen ve všední dny.

14.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Ladislav Jerie

Kompromis. Dohoda. Prozatímní spokojenost. Tak se dá shrnout výsledek včerejšího jednání obcí, kraje a Českých drah. Nový jízdní řád je optimalizován.
Věta, která zazněla v úvodu jednání ale předznamenala průběh dalšího: „Zavedení nových vlaků není možné, nejsou peníze.“ A následovalo: „Pokud něco chcete, ano, ale něco za něco.“
„Bez problémů jsme se dostali k posunutí prvního ranního vlaku na zhruba stejnou dobu, jako to bylo loni,“ uvedl po jednání starosta Libějic František Drtina. Navíc je do jízdního řádu zakomponován další ranní spoj, který vyjíždí z Bechyně v půl šesté. Něco ale musely obce obětovat.
„Bylo nám řečeno, že peněz více nebude. Zástupci kraje byli podle mého názoru na jednání zbyteční. O tom, že na dopravu nic nepřidají, mohli dát vědět i písemně,“ zhodnotil bechyňský starosta Jaroslav Matějka.
Bechyňka nevyjede v deset dopoledne a ani o tři hodiny později. Za úspěch mohou ale zástupci obcí okolo nejstarší elektrifikované trati v Čechách považovat změnu odjezdu víkendového spoje, který vozí lidi z kulturních akcí. Ten se místo ve 21.01 vypraví z Tábora ve 22.30 hodin.


Horusice zpět ve hře
S dobrým pocitem z jednání odjížděl i veselský místostarosta Václav Matějů.
„Chtěl bych pochválit České dráhy za vstřícnost v jednání o nejpalčivějších problémech, které přinesl nový jízdní řád,“ uvedl. Horusickým se totiž navrátí spoj, kterým jezdili zejména středoškolští a vysokoškolští studenti do škol v Českých Budějovicích. „V tomto případě jsme nemuseli obětovat nic. Jednalo se vlastně o technickou záležitost, jak ze spěšného vlaku, který Horusicemi jen projíždí, udělat opět osobní,“ naznačil Matějů. Vlak s názvem Kiss jižní Čechy, který vyjíždí z Veselí v 6.15, tedy zastaví v Horusicích i dalších obcích na trase a do cíle dojede jen o sedm minut později, než současný spěšný spoj.
„Také nás trápilo, že se lidé pracující v Českých Budějovicích nemají jak dostat o víkendu do práce. I to se podařilo vyřešit,“ upozornil Matějů. Vlak, který je v Budějovicích před šestou ranní, pojede denně. Za oběť však padl víkendový spěšný v 6.15. „Vlak sice začne stavět i v Horusicích, pojede ale jen ve všední dny. Vyjma zimních měsíců, kdy zajišťuje dopravu lyžařů na Šumavu,“ dodal.

Výsledky jednání jsou konečné a úpravy jízdního řádu začnou platit od 8. března.
„Vyřešili jsme na jednání dílčí problémy, tedy připomínky, které přišly na kraj nejen do předchozího jednání, ale i další, které zástupci jednotlivých obcí předložili na místě,“ zdůraznil ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Jiří Kafka. Dodal, že však celou koncepci budou muset všichni společně řešit až při přípravě nového jízdního řádu.
Že ale všechno spočívá hlavně v penězích, skloňovaly svorně všechny zúčastněné strany. „Dá se mluvit o kompromisu. Nechali nás zoptimalizovat dopravu podle našich minimálních požadavků, aniž do systému přišla jediná koruna navíc,“ míní Drtina.

Částka 344 milionů korun, kterou dá kraj na drážní dopravu, je konečná. A přes ni nejede žádný vlak.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení