Tuhé mrazy posledních dní dělají velké problémy majitelům dieselových vozů. Již při minus osmi stupních Celsia se z parafínů obsažených v naftě mohou tvořit krystalky, které ucpávají palivové vedení a při nižších teplotách se často stane, že zcela zamrzne.

V zimním období jsou sice benzínové pumpy povinné prodávat pouze odolnější zimní naftu, ale ani ta neodolá nynějším třeskutým mrazům. Při teplotách okolo minus dvaceti nelze proto většinu dieselů vůbec nastartovat.

Arktické nafty, která splňuje podmínky pro druhý klimatický stupeň a díky vhodným aditivům si poradí i s teplotami hluboko pod bodem mrazu, není na našem trhu dostatečná zásoba. Prodávají ji jen některé velké řetězce, a to jen na vybraných čerpacích stanicích.

Obyvatelé Jindřichohradecka si mrazuvzdornou naftu mohou zakoupit pouze na dvou místech. Jedním z nich je provozovna společnosti Benzina v Suchdole nad Lužnicí.

„Arktickou naftu prodáváme pod názvem Verva a je testovaná do šestadvaceti stupňů pod nulou. Oproti běžné naftě je sice o korunu dražší, ale přesto je zájem o ni enormní. Naštěstí nám nedávno udělali závoz, takže zásoby máme zatím dostatečné,“ upřesnila prodavačka suchdolské Benziny Daniela Stejskalová.

Dalším místem, kde je možno si natankovat bez obav ze zamrznutí paliva, je jindřichohradecká pobočka sítě čerpacích stanic ÖMV. Mrazuodolná nafta je zde prodávána pod obchodní značkou Maxxmotion.

„Garantovaná odolnost tohoto paliva je minus pětatřicet stupňů. Do této teploty by řidiči měli bez problémů nastartovat. V současnosti je zájem o tuto naftu opravdu velký, a to i přes trochu vyšší cenu. Arktickou naftu máme za 37,40 korun, což je o korunu padesát více, než je cena obyčejné nafty,“ vysvětlila zaměstnankyně hradecké ÖMV Irena Havlíčková.

Nejbližším místem, kde lze mimo jindřichohradecký okres palivo tohoto typu zakoupit, je soběslavská stanice společnosti Benzina. Stojany s arktickou naftou jsou označeny symbolem vločky