Meteorologové navíc předpovídají, že se ještě ochladí. O víkendu klesnou nejnižší noční teploty až k minus 19 stupňům a v horských údolích až k minus třiceti. Přes den bude mezi –11 a –8 °C. Současné mrazy k ní sice mají ještě daleko, přesto v noci klesá teplota až k minus dvaceti stupňům a mnoho lidí se tak potýká s problémy.

A jak to na jihu Čech ve čtvrtek vypadalo?

Jindřichohradecko
Již od středy zasílají čtenáři do redakce Jindřichohradeckého deníku informace o mrazech. Nejníže klesla rtuť v Nové Olešné na Strmilovsku, kde Vlastimil Skuhra naměřil minus 22 stupňů. Na teploměru Romana Bartoně ze Studené se držela dvacítka, stejně jako včera ráno u Nadi Lidralové na náměstí ve Starém Městě pod Landštejnem.
Na mrazy si přesto zatím nestěžuje rodina Bělorusů, kteří žijí v Jindřichově Hradci. O tom, že může být ještě hůř, je přesvědčil včerejší telefonát. „Příbuzní mi volali, že u nich je až minus 32 stupňů. Ale zažil jsem v Murmansku mrazy 45 stupňů. To byla teprve zima,“ naznačil Sergej Valevaty.

Českobudějovicko
Do šestnáctistupňových mrazů vstávali včera lidé v krajském městě. Někteří řidiči navíc ani nemohli vyrazit do práce. Zamrzla jim totiž nafta v automobilech. „Byl jsem bez šance, zapomněl jsem dolít speciální přípravek,“ řekl Martin Staník.
Další Jihočeši zůstali kvůli mrazu dokonce bez tekoucí vody. Podle mluvčí společnosti ČEVAK Jitky Kramářové zaznamenali vodohospodáři za poslední dva dny deset poruch hlavních vodovodních řadů a přípojek. Vyjížděli také k deseti zamrzlým vodoměrům. „Vodoměry měníme řádově do hodiny. U potrubí může oprava trvat déle,“ dodala Kramářová.

Českokrumlovsko
Dosud nejnižší teplotu naměřili včera na Kleti, kde bylo minus 19,5 stupně. Na kleťské observatoři jsou však na tuhé mrazy připraveni. „Některé součásti dalekohledu vydrží teplotu až minus 80 stupňů,“ řekl astronom Miloš Tichý.
Také zemědělci si ze zimy těžkou hlavu nedělají. „Problémy mohou přijít, když budou delší dobu teploty kolem minus dvaceti. A dnes bylo teprve minus devatenáct,“ smál se jednatel společnosti Zemos Zubčice František Hoďánek.

Písecko
V Písku včera ráno klesla teplota na minus 16,1 stupně Celsia. Ještě chladněji bylo na severu Písecka. „V Oboře u Cerhonic jsme naměřili minus 22, masakr,“ hlásila Wendy Maršánová.
Problémy kvůli mrazům řešila například pojízdná prodejna Miloslava Buřila z Milevska. Některé úseky silnic, které pokrývá led, jsou pro ni těžko sjízdné. „Zatím, ale musím zaklepat, se mi nestalo, že bych nenastartoval,“ dodal Buřil.
Nízké teploty mohou zkomplikovat život i zvířatům. Záchranná stanice Makov přijala ve středu dvě labutě, které přimrzly na rybníku, k dalším šesti vyrazila včera. „Nakonec se ukázalo, že jsou v pořádku. Potíž je ale v tom, že lidé labutě krmí a ty tam pak zůstávají, ačkoliv by měly odletět na řeky, kde voda proudí,“ doplnil vedoucí stanice Libor Šejna.

Prachaticko
V Prachaticích místy teplota klesla až k 22 stupňům pod nulou. V pohotovosti jsou proto mimo jiné autoservisy, které registrují zvýšený zájem o nové baterie do automobilů. „Za poslední dny se prodává více baterií. Dnes jsme jedno auto odtáhli, jeho majitel už ho nenastartoval,“ uvedl majitel autoservisu Bohumil Krump.
Stav pohotovosti mají České dráhy, problémy však zatím byly minimální. „Objevily se jen drobné komplikace, které se projevovaly zpožděními v řádu minut. Bylo to způsobeno především zamrznutím vody v motorech,“ popsal Petr Čmerda, výpravčí na nádraží ve Volarech.

Strakonicko
Meteorologická stanice v Kocelovicích naměřila včera ráno minus 16 stupňů Celsia. To je podle meteorologa Vladimíra Kováře jednoznačně nejnižší letošní teplota.
Více práce nyní mají například ve strakonickém útulku. Psi sice mráz celkem zvládají, ale musí se jim častěji měnit voda, aby nezamrzala. „Navíc pořád dokola pejsky venčíme, aby si zaběhali mimo kotec a zahřáli se,“ dodala vedoucí útulku Alexandra Auterská.

Táborsko
Včera v sedm hodin ráno zaznamenala meteorologická stanice Leona Pavlíka v táborském Náchodě nejnižší letošní teplotu – minus 16,9 stupně. Na velké mrazy zareagovala mimo jiné táborská noclehárna pro muže bez domova. „Pokoje mohou opouštět o hodinu později než obvykle. Také jsme připraveni rozšířit kapacitu přidáním matrací,“ uvedla ředitelka Jaroslava Kotalíková.