Problémy mráz přidělal i na vyhlášené jahodové plantáži v Dolní Pěně na Jindřichohradecku, kde v letních měsících probíhají oblíbené samosběry. Rostliny totiž díky neobvykle vysokým teplotám nakvetly výrazně dřív, než je obvyklé. Jahodárna navíc leží asi 500 metrů nad mořem a mrazy tu udeřily o něco intenzivněji. „Samozřejmě jsme vzhledem k předpovědi věděli, že mrazy přijdou a zakryli jsme včas všechny rostliny netkanou textilií. Teď je otázka, co bude, až plantáž odkryjeme. Už jsem pod zakrytá místa nakoukl a něco je opravdu mrazem spálené. Kvetlo nám přibližně 20 procent plantáže, takže nějaké ztráty asi budou. Jahody ale nakvétají přibližně měsíc a o celou úrodu tak určitě nepřijdeme,“ ubezpečil majitel plantáže a zemědělec Petr Nouza.

Jahody chce nechat zakryté minimálně do konce dubna. „Pak je budeme postupně odkrývat pouze na práci, ale uvidíme podle předpovědi. Mají přijít ještě ledoví muži, takže budeme sledovat další vývoj počasí,“ dodal zemědělec, který pěstuje jahody na ploše zhruba dva a půl hektaru.

Mrazivé počasí zaměstnává jahodáře téměř každý rok. Letos je ale situace jiná. „Už když předpověď říká, že bude ráno pod pět stupňů, tak jsme ve střehu a jahody preventivně přikrýváme. Děláme to takto každoročně, nemuseli jsme snad jen loni. V tuto dobu ale jahody běžně nekvetly, takže je to i pro nás nová situace. Normálně nakvétají až o tři týdny déle,“ upřesnil Petr Nouza.

Jak poznat zmrzlé květy?

Poznat pomrzlé květy jahod zvládne i laik. „Žlutý střed jahody vlivem mrazu zčerná a tím je květ mrtvý. Jahody ještě určitě nakvetou, to se nebojím. Faktem ale je, že první jahody bývají největší a na pohled nejkvalitnější,“ poznamenal majitel plantáže.

Kromě ovoce a zeleniny ale mrazivé počasí uškodilo i obilninám. „Objevili jsme také škody na pšenici, která tvoří klas v pochvě. Na jednom z našich pozemků budou ztráty kvůli mrazu přes 50 procent, jinak kolem dvaceti. Museli jsme už navíc letos zlikvidovat 40 hektarů pšenice vzhledem k viróze a 10 hektarů máku jsme přesívali, protože nám to zničil škůdce,“ posteskl si Petr Nouza a dodal, že práce s přírodou je občas náročná, ale musí se vždy přizpůsobit tomu, co si nachystá.

Zemědělci, sadaři i další pěstitelé by si ale v příštích dnech měli od mrazů odpočinout. Riziko nočních teplot pod nulou odezní v noci na neděli.