Pepo, začneme s tvým bydlištěm, já bych řekla že jsi rodilý Třeboňák, nebo se pletu?
Ano, dá se to tak říci. Mamka si mě odjela porodit 22.prosince roku 1957 do Českých Budějovic, ale jinak jsem opravdu celý život v Třeboni. Vlastně byla dvouletá přestávka, a to vojenská služba, ale Třeboň bych nevyměnil za žádné jiné město. Mám tady spoustu přátel a dobrých kamarádů.

Provozuješ deset roků vinotéku, jak jsi se k vínu dostal v kraji, kde tradičně velmi oblíbený nápoj je pivo?
Tak samozřejmě dobré pivko mám taky rád, ale již před lety, kdy v obchodě se v podstatě dobré víno nedalo koupit, jsem několikrát ochutnal víno, které si dělají vinaři pro sebe a nestačil jsem se divit. To byl úplně jiný nápoj než to, co se tehdy v litrovkách prodávalo. Potom, pár let po revoluci, jsme ještě spolu s bráchou ochutnávali ty vinné dobroty a pomalu v nás zrálo rozhodnutí otevřít vinotéku.

Nabízí se otázka, kolik vína denně ochutnáš?
Několik opravdu dobrých vinařů mi řeklo, že k tomu, abys porozuměl vínu, se musíš propít, teorie a vědomosti z knih nestačí. Tak jsem si jejich radu vzal k srdci. Dá se to odhadnout asi na lahev denně, někdy míň, někdy trochu víc a někdy si nesu i práci domů. Co se ale opravdu asi přehání, je doporučovat maximálně čtyři deci na den. Hovořil jsem na tohle téma s celou řadou lékařů a v podstatě všichni to označili za hloupost. Osobně znám několik vinařů ve věku nad sedmdesát a v pohodě celý život ochutnávají víno, a to denně a jejich zdravíčko a vitalita jsou úžasné, a to si opravdu netroufám povědět o tom, kolik ho denně zvládnou, protože by mi to většina lidí asi nevěřila.

A co na tvé podnikání říká rodina?
Manželka Hanka to se mnou nemá jednoduché, mnohdy se to ve vinotéce protáhne a málokdy se vracím přesně podle prodejní doby. Ještě, že je trpělivá a hodná. Starší dcera je na mateřské, mají tříletého klučíka a čtyřměsíční holčičku. Mladší dcera, zatím ještě bez potomků, je šikovná kadeřnice a jsem moc rád, že jsou všichni zdraví.

V Třeboni jsi známý i jako muzikant, mohl bys říci něco o vaší kapele a o jejích začátcích?
Hrajeme s partou kamarádů pro radost v rockové kapele Ferit, všechny skladby jsou komplet vlastní a zrovna 27. března máme produkci v třeboňském Pivovaře Bohemia Regent. Kapela vznikla v roce 1977 a od začátku jsme v ní měli vlastní texty a muziku. Vystřídalo se tam asi patnáct lidí. Třeba dva původní členové se kdysi odtrhli, protože odešli studovat konzervatoř do Prahy. Teď po létech se to vrátilo do značné míry k původní sestavě. Ke znovuzrození kapely vlastně došlo kvůli Pavlovi Barnášovi, protože nás vyzval, abychom se zúčastnili Rockové scény na nádvoří Pivovaru Bohemia Regent v rámci festivalu Okolo Třeboně. To bylo v roce 2006, kdy se sešla prapůvodní sestava a od té doby jako kapela fungujeme a hrajeme pro radost dál.

Jaké máš další koníčky?
Další moje láska, a to již od dětství, jsou psi. Mám krásnou brazilskou filu, fenku, která je v polovině těhotenství. Je to evropská šampionka, a to jak v povaze, tak i na krásu, a tak se na štěňátka moc těším. Také proto, že jejich otec je brazilský šampion. Brazilské fily chovám od roku 1996 a jsem i členem klubu Oenceiro, což je jediný schválený speciální klub pro Evropu, který klade důraz striktně na povahu psa, aby byl kvalitní a nebojácný hlídač.

Co bys vzkázal čtenářům?
Jsem moc rád, že dlouhá zima je za námi, že nás zase hladí sluníčko a věřte, při ochutnávání dobrého vínka budeme mít to slunce všichni i v srdci. Těším se na vás v Třeboňské vinotéce nebo na koncertě.

Jana Duchková se ptala Josefa Müllera.
Muzikant a vinařský specialista Josef Müller se bude příště ptát svého muzikantského kolegy Miroslava Vandase, který se živí chlapskou kamenickou profesí