V úterý řešili policisté z Jindřichova Hradce neobvyklý případ porušení nařízených vládních opatření. "Rakouští policisté totiž zadrželi v Gmündu muže z České republiky, který nedovoleně překročil státní hranici směrem do Rakouska. Muže předali českým kolegům. Naši policisté následně zjistili, že muž je „známá postava“ pohybující se různě po Českých Velenicích. Dále zjistili, že státní hranici neoprávněně překročil mimo hraniční přechod tím, že překonal řeku. Muž se tak dopustil správního přestupku. Jak sám uvedl: Potřeboval si něco zařídit," popsal mluvčí policie Jiří Matzner.

Ilustrační foto
Havaroval a v nemocnici byl testován na koronavirus

Při jeho kontrole však policisté zjistili, že muž má teplotu přes 38 stupňů. Proto kontaktovali pracovnici Krajské hygienické správy. "Muž měl být izolován a čekat na odběr vzorků pro vyšetření a následně na jejich výsledek. Muž však policistům uváděl, že nikde nebydlí, různě se potuluje a bydliště má hlášené na radnici. O muže se tak opět postarali policisté z hlídky, která jej přivezla z hranice, muži nabídli samostatnou místnost a střídali se u něho několik desítek hodin, než bylo z testů jasné, že není nakažený. Muži se také postarali o stravu. Nechtěli totiž do této rizikové situace zatahovat úředníky radnice, ani další kolegy, v případě nákazy by museli všichni nastoupit karanténu. O muže se v této mimořádné situaci starali dobrovolně, muž totiž nebyl ani zadržen ani zatčen," uvedl Jiří Matzner.

Koronavirus, ilustrační foto
Rande za hranicemi vyjde ženu z Jindřichohradecka možná na tisíce korun

Vzhledem k tomu, že se jednalo o občana bez domova a bydliště má hlášené na radnici, situace byla poněkud složitá. Podle starosty Suchdola nad Lužnicí, tedy obce s rozšířenou působností, Luboše Hešíka téměř obratem byl vydán v návaznosti na usnesení vlády pokyn hejtmanky kraje č.11 a č.12 ze dne 1. 4., kterým byla stanovena pravidla pro místa a podmínky výkonu karantény mimo jiné i pro tyto spoluobčany z ohlašoven pobytu. "Dnes už je tedy jasně stanoveno, kdo se o tyto osoby postará. A já za to z pozice starosty jednoho z jihočeských měst děkuji. A děkuji konkrétně i zmíněným policistům a všem dalším, kteří hledali a hlavně našli řešení," píše starosta Suchdola na svém profilu.

Podle pokynů hejtmanky by měli starostové obcí s rozšířenou působností České Budějovice, Tábor, Jindřichův Hradec a ostatní dle rozdělovníku zajistit péči o občany bez domova, pokud u nich bylo diagnostikováno onemocnění COVID 19 a nebyli hospitalizováni či jim byla nařízena karanténa a také zajistit objekty nebo prostory pro poskytnutí péče. Starostovi Strakonic se dále nařizuje vytipovat objekty nebo prostory na péči o tyto občany a zajistit jejich zprovoznění, kdyby to situace vyžadovala. A dále starostům Českých Budějovic, Jindřichova Hradce a Tábora zajistit provoz a ostrahu těchto objektů. Ostatní obce s rozšířenou působností by s nimi měly spolupracovat.