Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci se teď v lesích budou rojit

Jižní Čechy, Jindřichohradecko - Sezona honů je v plném proudu, v lesích se ale také courají houbaři, kterým počasí přeje. Bohužel, oficiálně se nikde nedozvědí, zda mohou do lesa s košíkem vyrazit, aniž by nechytli nějaký ten brok do kožichu. 

2.11.2016
SDÍLEJ:

MYSLIVOST. Ilustrační foto.Foto: František Vejvoda

 Obce totiž nemají ze zákona povinnost upozorňovat své občany na probíhající hony. Některé 
z nich je začaly účinně informovat prostřednictvím nového chytrého komunikačního kanálu, mobilního rozhlasu.

Honitby sice musí být ohlášeny na obecním či městském úřadě, zákon však nestanovuje povinnost na ně upozorňovat, a je tak jen na obcích, zda občanům tuto informaci předají. Na druhou stranu obce mají minimálně částečnou zodpovědnost za případné nehody způsobené nedostatečnou informovaností návštěvníků lesa. Mohou se tak uchýlit i k zákazu anebo omezení vstupu do lesa. Ten může vydat obec s rozšířenou působností poté, co posoudí oprávněnost žádosti uživatele honitby, což je například místní myslivecké sdružení. V České republice je asi 5800 honebních spolků, ročně se vydají zákazy nebo omezení vstupu jen pro pár desítek 
z nich.

„Upozorňujeme občany, že začala lovecká sezona. Dbejte proto zvýšené opatrnosti u rybníka a také 
v okolí lesa." Podobné informace svým občanům poskytuje řada obcí a měst, a to především na úřední desce či webových stránkách. Tato forma upozornění však není příliš účinná, protože si jí všimne jen zlomek obyvatelstva obce. Navíc přesně nespecifikuje, odkdy dokdy a ve kterých lokalitách se hon koná. Proto obce začínají využívat moderní komunikační kanály.

Podle třeboňského místostarosty Zdeňka Mráze, který je zároveň hospodářem mysliveckého spolku v místní části města Břilice, sdružení musejí ze zákona hony na bažanty nebo třeba naháňky na černou zvěř s předstihem hlásit státní správě myslivosti, tedy na obce 
s rozšířenou působností. Většina obcí ale o honech neinformuje. „Některé spolky však umísťují na vjezdy do lesních komplexů tabulky, které upozorňují, že se zde momentálně koná hon," uvedl Zdeněk Mráz.

Myslivci by měli lovit jen tam, kde je to zcela bezpečné, musí pouze vyhodnotit, zda je vzdálenost od lidí dostatečná. Ne vždy se tak děje a případná nedbalost či neopatrnost pak může být příčinou zranění. Myslivec si třeba zapomene zajistit po nabití zbraň, o niž pak zavadí kabátem a dojde k výstřelu. Ročně jsou v tuzemsku evidovány průměrně jeden až dva smrtelné případy, které jsou trestním právem klasifikovány většinou jako usmrcení z nedbalosti.

Předejít nehodám pomáhají hromadné chytré komunikační prostředky, ať už jde o obecní rozhlas či jeho moderní podobu formou mobilního rozhlasu. „Občané od své obce či města získají prostřednictvím mobilního telefonu, pevné linky, SMS či hlasového hovoru informaci 
o tom, že se v okolí obce pořádá hon. Díky tomu mohou návštěvu okolí honitby zrušit nebo alespoň dbát zvýšené opatrnosti," říká Ondřej Švrček, provozovatel služby Mobilní rozhlas. Pomocí moderních komunikačních metod přitom poslání zprávy občanům trvá jen pár minut, stojí pár korun a má široký zásah.

Doby lovu jsou období, ve kterých se smí regulovat stavy zvěře, která je v jiných obdobích roku hájená. Tato období v Česku upravuje vyhláška č. 245/2002 Ministerstva zemědělství 
o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu. Hlavní lovecká sezona v celé zemi startuje 1. září. Už 
16. října začíná lov bažanta obecného, od 1. listopadu se pak může lovit zajíc polní. Stejně jako v předchozích letech, tak i letos budou policisté provádět namátkové kontroly na mysliveckých honech. Při nich budou kontrolovat doklady, technický stav a zabezpečení zbraní a také to, zda myslivci nepožili před začátkem honu či v jeho průběhu alkoholické nápoje. (to)


Myslivci se teď v lesích budou rojit

Ledenice – Na podzim bývá v lese rušno. Zatímco houbaře už nyní téměř nepotkáme, na muže s flintou přes rameno budeme nyní narážet čím dál častěji. František Hosnedl, který se věnuje myslivosti celý život, o svém koníčku, jenž je mu v důchodovém věku každodenní náplní, vypráví nadšeně i zasvěceně.

Je už myslivecká lovecká sezona v plném proudu?
Momentálně se loví kachny a husy. A to pouze ve středu a v sobotu. Od 
1. listopadu začaly hony na drobnou zvěř, zajíce, bažanty, koroptve, a to potrvá do konce roku. Jde jen o při nahlášené hony. Takže 
i veřejnost může vědět, kdy být v lese opatrnější. Je domluvený sraz, tam může přijet i kontrola zbrojních průkazů, zbraní a alkoholu. Termíny honů posílají organizátoři na okresní myslivecký spolek. Starostové 
o honech ale automaticky informováni nejsou, jen myslivecké spolky a policie.

Bylo by nebezpečné pro člověka, kdyby cestou na procházku zamířil nevědomky někam, kde právě myslivci loví?
Myslivci musí dbát na bezpečnost a nestřílet nikam, kam nevidí. Obvykle se střílí na přehledných místech. A když jsme v lese a dělají se obstoupené leče, tak musíme o sobě vědět, kde kdo je. Při obstoupené leči jsou myslivci v rozestupech na dostřel a honci jdou a vyhání zvěř. Na polní honitbě se dělá obvykle ploužení. Také může být kruhový hon. Kruh se stahuje tak dlouho, dokud není tak malý, že by byla střelba už pro myslivce nebezpečná. Pak se zatroubí a od té chvíle se smí střílet už jen ven z kruhu. Broky můžou doletět až 350 metrů.

Jak bychom se měli v době honů v lese chovat, abychom se nemuseli bát nějakého zranění?
Kdo uslyší v lese výstřely, měl by jít směrem od střílení a dbát na svoji bezpečnost. Se psem smí každý chodit po veřejných cestách na volno. Mimo tyto cesty má být pes na vodítku.

Jak můžeme zjistit, které části lesa se máme raději vyhnout?
V naší honitbě máme cedule na stromech „Vstupujete do honitby". To tam je napsáno celoročně. Některé vesnice mají vymezené louky nebo část lesa, které jsou určené přímo pro venčení.

Nyní je doba, kdy se dělají naháňky, při kterých se loví divočáci. Může být pobyt 
v lese kvůli tomu nyní více nebezpečný?
Ano. Naháňky jsou poměrně nebezpečné. Hlavně odražená střela může způsobit vážné zranění. A střela se snadno odrazí od kmene stromu. Více než pro lidi, co se do lesa jdou procházet, a když slyší výstřely, tak změní směr, je to nebezpečné pro účastníky naháněk. Střílí se při nich kulovnicí nebo brokovnicí s jednotnou střelou. Tam je větší nebezpečí úrazu.

Stává se takové neštěstí často?
Nebývá to tak časté. 
V porovnání s úrazy na silnicích je to opravdu malý problém. Navíc je to nebezpečné hlavně pro myslivce a honce. Běžný člověk by musel mít opravdu velkou smůlu.
Při honech nosívají myslivci buďto oranžové vesty, nebo oranžové pásky na kloboucích. A to bezpečnosti hodně pomáhá a lov to nijak neruší. Zvěř na to nijak nereaguje. Nevím, jestli vidí barevně. Je to dobrá věc. Mnohem víc zvěři vadí pohyb nebo když zavětří.

Co všechno musí člověk splňovat, aby se mohl stát myslivcem?
Každý musí mít zbrojní průkaz a mimo to i lovecký lístek. Musí tedy dělat myslivecké zkoušky. A k tomu patří rok adeptské praxe. To znamená, že jsou nováčci přiděleni k nějakému mysliveckému spolku a tam chodí na akce a na brigády. Až po roce dělají zkoušky. Dostanou lovecký lístek a stanou se členy. Každý, kdo má lovecký lístek, je automaticky i pojištěný. To je nutné, kdyby lovec někomu ublížil na zdraví nebo při lovu udělal nějakou škodu.

Musí myslivci chodit na nějaké pravidelné zdravotní kontroly?
Musíme chodit na pravidelné lékařské kontroly, aby nám každých pět let prodloužili zbrojní průkaz. Praktičtí lékaři často znají svého pacienta a vědí 
o něm, že střílí. Můj lékař by mě ohlídal, kdybych onemocněl tak, že by to ovlivnilo i střelbu. O zbrojní průkaz můžeme přijít 
i v případě, že bychom měli alkohol za volantem. A přijít o zbrojní průkaz? To by pro mě byla pohroma. Je to pro mě v důchodu náplň života.

Chodíte do lesa s loveckým psem. Míváte problém s volně puštěnými psy?
Když majitel svého psa dobře ovládá, není v tom problém. Například tady jeden můj soused má pěkně vycvičeného vlčáka, chodí mu dobře u nohy, není 
s ním problém, ani když bývá na volno. S malými psy bývá problém i u loveckých, slídičů a honičů. Mají instinkt vyhledat a hnát zvěř a hlásit. Ti by pak měli být v lese na vodítku.

Stává se často, že myslivec odstřelí psa, který běhá volně po lese?
To nikdo dělat nechce a nedělá to rád, jen výjimečně. A ne každý myslivec má právo to udělat. Je hodně podmínek, které to znemožňují. Není vůbec možný odstřel loveckých a ovčáckých plemen. Psa, který 
v lese škodí, může střelit jen myslivecký hospodář. Ten pes musí lovit, ne jen volně běhat. Také to můžou dělat myslivecké stráže.  (rad)


Autor: Redakce

2.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení