„Češi ryby téměř nejedí,“ zhodnotil situaci Josef Chmel, místopředseda představenstva Rybářství Hluboká nad Vltavou. Ryby se prodávají hlavně na podzim a na jaře v období výlovů a zájem vrcholí v prosinci. V lednu, únoru a přes celé léto je lidé kupují jen velmi zřídka.


Vývoz

„Prodejnu máme otevřenou celoročně, ale teď v létě jsme omezili otvírací dobu, protože se provoz nevyplácí. Teď jsou to jen desítky kil měsíčně, před Vánocemi to ale berou po metrácích,“ řekl Chmel.

Jihočeští rybáři, kromě svých prodejen, ani nedodávají čerstvé zboží do obchodů. Supermarkety na to jednak nejsou vybaveny, jednak není poptávka zákazníků. Velká část produkce českých ryb se pak vyváží do zahraničí.

„Snažíme se o to, aby byl odbyt plynulý, ale od května do srpna je zájem o ryby výrazně menší,“ potvrdil Pavel Hartman, ředitel společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice, které vyprodukují ročně zhruba 240 tun ryb. Jedna třetina celkové roční produkce pak putuje do zahraničí.

Ministerstvo zemědělství se rozhodlo nepříznivou situaci řešit. Při příležitosti výstavy Země Živitelka šéf resortu Petr Gandalovič představil novou kampaň na podporu spotřeby domácích ryb.

„Smyslem kampaně je podpořit zájem českých spotřebitelů o produkty domácích chovatelů a zpracovatelů ryb. Ti zatím většinu produkce směřují na zahraniční trhy, protože na domácím není poptávka,“ vysvětlil Gandalovič.

Ačkoliv totiž Česká republika patří k předním producentům sladkovodních ryb v rámci Evropy, jejich spotřeba u nás za evropským průměrem zaostává.
Na české talíře má kapry vrátit kampaň

Kampaň ministerstva zemědělství na podporu místní rybí produkce s názvem Ryba domácí odstartuje v září a poběží ve formě TV spotů, inzerce v časopisech, na internetu či výstavách a veletrzích čtyři roky. Zaměří se na tři u nás dominantní rybí druhy: kapra, amura a tolstolobika.

„Reklamní kampaní sice není možné ze dne na den změnit stravovací návyky populace. Na druhé straně ale, tak jako všichni výrobci vědí, že bez reklamy nemají šanci se uplatnit na trhu, tak i my jsme přesvědčeni, že české ryby tuto kampaň potřebují,“ uvedl Petr Gandalovič. Náklady na kampaň ve výši přibližně 150 milionů korun poputují z fondů EU.

V Českých Budějovicích podle Pavla Hartmana, ředitele Lesů a rybníků města České Budějovice kupují lidé ryby docela dost. Za celý rok se zde v podnikové prodejně drobným zákazníkům prodá přibližně šedesát tun ryb, z toho nejvíce – celé dvě třetiny o Vánocích.

I teď v létě si ale Českobudějovičtí mohou dopřát čerstvé maso ryb ze zdejších rybníků. „Odlovujeme každý týden, takže v naší prodejně máme vždy čerstvé ryby. Nejoblíbenější je bezesporu kapr a u mladé generace získává na oblibě pstruh,“ dodal Hartman.