Na Palackého náměstí v Dačicích se na začátku týdne rozlomila lípa. Podle vedoucího odboru životního prostředí Jiřího Müllera nedošlo k žádnému ohrožení.

Prakticky ihned reagovali pracovníci Technických služeb a odstranili ulomenou větev a jak informovala hasičská mluvčí Jana Neškodná, dačičtí hasiči strom poté pokáceli celý. Město navíc objednalo revizi všech ostatních dřevin v této části sadu.

Jiří Müller zmínil, že na základě předběžných výsledků došlo pro jistotu k pokácení ještě dalšího stromu. „Do budoucna se musí počítat s obnovou Kancnýřova sadu, protože jeho údržba byla po roce 1948 silně zanedbaná,“ poznamenal.

Topol, který spadl necelý kilometr od Českého Rudolce  ve směru na  Radíkov na děti. Pět jich zranil.
Jedno z dětí, na které spadl strom, zemřelo

První opatření byla provedena již přibližně před dvanácti lety, kdy došlo k výrazné údržbě stromů, kterým se tak prodloužila životnost. „Ale kvůli tomu zanedbání v minulých obdobích byla životnost stromů velice snížena. Opravdu do budoucna bude muset dojít k nějaké, třeba i postupné, obnově,“ objasnil s tím, že na projektu, co se sadem, se bude teprve pracovat a poslední slovo budou mít odborníci.

„Neznamená to ale, že současný stav je nebezpečný. To určitě ne, prohlédl nám to odborník a další posudek máme ještě objednaný,“ dodal.

Naposledy došlo k tragickému pádu stromu v Českém Rudolci, kde na následky zranění způsobených padlým topolem zemřelo dítě.