Podle vedoucí dačického odboru školství Elišky Strachotové jsou však důvody jmenování nových ředitelů 
v jejich regionu nyní jiné než ve většině ostatních případů.

Podle nového školského zákona je dáno šestileté funkční období, po němž by mělo být vyhlášeno výběrové řízení. „My jsme dosud smlouvy ředitelům prodlužovali bez výběrových řízení, což nám zákon také umožňuje a dělat konkurzy nám připadalo zbytečné," sdělila.

Ředitelé, kteří ve školách na Dačicku letos ze své funkce odejdou, tak činí z vlastního rozhodnutí. „Jedná se o odchody do důchodu," doplnila Eliška Strachotová. Jedním z nových ředitelů bude dosavadní zástupce ředitelky v Základní škole Boženy Němcové v Dačicích Bohumil Havlík. „Škola podle mě funguje velice dobře, ale do budoucna mám určitě i nějaké nové plány," informoval.

Do výuky by chtěl začlenit nové komunikační technologie a nové metody práce.
Současná ředitelka školy Irena Tomandlová však úplně školu neopustí. „Jsme rádi, že zcela neodchází a ještě nám tady pomůže," kvitoval Bohumil Havlík.

Stejně jako v dačické škole Boženy Němcové, tak i v tamní základní umělecké škole nahradí stávajícího ředitele jeho zástupce. Po Milanu Kubkovi od 1. srpna nastoupí Eva Nováková.

Ani ředitel dačické základní umělecké školy Milan Kubek ale školní a umělecké prostředí zcela neopustí. „Jsem již důchodového věku a rozhodl jsem se na funkci ředitele abdikovat, ale jako pedagog zůstávám. Přemlouvali mě, abych zůstal až do roku 2018, do kdy jsem byl zřizovatelem jmenován, ale chtěl jsem odejít nyní," naznačil. Naopak se na práci v roli učitele, které nyní bude mít víc než dřív, těší. „Po těch letech zodpovědnosti ve vedoucí funkci si to budu užívat.

Jasné je již i to, kdo nahradí současného ředitele základní školy ve Slavonicích Jiřího Hroudu. Jeho místo by měla převzít Jitka Kašparová. Naopak v Budči ještě výběrové řízení není u konce.

Petra Jouzová