JindřichohradeckoKrajská státní veterinární správa vydala v těchto dnech nařízení v souvislosti s ochrannými opatřeními ohledně nákazy moru včelího plodu, který se objevil v obci Dobrohošť u Dačic. Podle jednatele okresního výboru Českého svazu včelařů Jana Moučky je mor potvrzený zatím zhruba u šedesáti včelstvech. Dotčený včelař na nákazu přišel sám a nález ihned ohlásil.

„Je to poměrně vysoká škoda. Byl jsem tam osobně a odebral vzorky. Bohužel se vše musí co nejdříve spálit, nic jiného se s nákazou dělat nedá," uvedl Jiří Moučka.

Další podezření na toto onemocnění se objevilo i v Budíškovicích a pozitivní vzorky identifikovali také v Novosedlech nad Nežárkou.

Krajská veterinární správa vymezila v místech výskytu nakažení ochranné pásmo o poloměru pěti kilometrů, v němž zakázala veškeré přesuny včelstev. Místním chovatelé musí provést jejich prohlídku včetně rozebrání včelího díla a v případě zjištění nemoci nález okamžitě nahlásit veterinární správě.

„Pro každého včelaře je to hodně bolestivá záležitost, zvlášť pokud staví chov na genetice. To znamená, že včelstvo má už třeba třistaletou tradici," komentuje situaci Patrik Prokýšek, zootechnik a včelař ze Studené. „Dobré je, že i když většina včelařů je už vyššího věku, jejich odborné znalosti jsou na vysoké úrovni. Navíc mezi námi panuje kolegialita, každý včelař problém okamžitě hlásí, takže se nákazu většinou podaří udržet jen v místě nálezu," dodal.

Podle Moučky by měl mít včelař po spálení včelstva nárok na určitou finanční kompenzaci, ale s tím se nedá pokaždé počítat, navíc vyřízení příspěvku trvá nejméně rok.

Simona Vaňková