Když se v průběhu minulého týdny vyskytla zpráva, že členové hnutí ANO, kteří v barvách svého politického uskupení, získali teplé křeslo a dobrou funkci s nezanedbatelným platem, musí odevzdat do společné kasy finanční dar, bylo to pro leckoho šokující zjištění. V případě vrcholných politiků se jedná o deseti až stotisícové částky, ale vnitrostranické nařízení se dotýká i komunální úrovně.

Opravdu jde ale o něco tak výjimečného a skutečně není taková praxe zvykem i v jiných stranách? Na to, jak to funguje v lokální politice a zda je běžné podporovat organizaci, jejíž značkou se ve volbách zaštiťují, jsme se zeptali úspěšných radních, zastupitelů, starostů, ale i poslanců z celého jindřichohradeckého regionu napříč celým politických spektrem.

Nutno podotknout, že většina z nich vidí ve finanční podpoře strany v jejíž ideály věří naprosto přirozenou věc.
Za hnutí ANO, jež diskuzi okolo příspěvků rozvířilo, se stal třeboňským místostarostou Josef Pindroch. Jak však sám říká, jde to trochu mimo něj, protože pod hlavičkou hnutí se voleb účastnil jako nezávislý kandidát.

„Nejsem členem ANO, netýká se mě to. Ale vím o tom, zaregistroval jsem to, ale nijak jsem to nestudoval. Pokud to členové akceptují a staví se k darům pozitivně, je to na nich," poznamenal Josef Pindroch.

Jeho kolegyně z radnice, křesťanskodemokratická starostka Terezie Jenisová, v této otázce příliš sdílná nebyla. „V této souvislosti mohu říct, že platím řádné členské příspěvky místní organizaci KDU-ČSL," uvedla.

Jiní politici se však k tomu, že své partají finančně pomáhají i nad rámec běžných členských příspěvků, bez problémů hlásí. Patří mezi ně například jindřichohradecký zastupitel Vojtěch Duba z TOP 09. „Klíčové jsou v tomto ohledu vždycky volby, které jsou pochopitelně finančně náročné. Před těmi komunálními jsme kampani samozřejmě museli vypomoct i z vlastních kapes. Stejně tak jsme ale vypomáhali i na republikové úrovni při parlamentních volbách nebo jsme podpořili kandidaturu Jiřího Pospíšila do europarlamentu. Je však třeba dodat, že tyto aktivity jsou v naší straně výhradně dobrovolné a nic není direktivně nařízeno," vypočítal Vojtěch Duba.
Nováčkem v dačické komunální politice je místostarosta města Miloš Novák, který kandidoval jako bezpartijní za ANO 2011. Po vstupu na radnici se stal i členem místní organizace hnutí ANO. Jako strážník městské policie totiž nemohl být členem nějaké strany. K podpoře „svého" hnutí Deníku sdělil: „Každý rok odvádím členský příspěvek ve výši 500 korun a dále jako místostarosta posílám sponzorský dar ve výši 3000 korun za rok."

Místopředsedu poslanecké sněmovny a zastupitele Dačic Jana Bartoška (KDU-ČSL) jsme zastihli v Japonsku. Odpověděl pomocí SMS stručně, ale vyčerpávajícím způsobem. „Členský příspěvek pracující mají 200 korun ročně. Dále dávám opakovaně každý rok straně dar. Vloni to bylo 22 tisíc korun Dary podporuji i některé neziskové organizace působící především v sociální oblasti," sdělil Jan Bartošek.
Poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD) přiznal, že již deset let, kdy je ve funkci poslance, každý rod platí straně členské příspěvky ve výši padesát tisíc korun. „Je to normální stranický příspěvek, máme odstupňované, zda je to poslanec, europoslanec, člen zastupitelstva a podobně. Samozřejmě jinou částku pak platí řadový člen," zdůraznil Vítězslav Jandák.

Naprosto normální je přispět své straně i podle jindřichohradeckého starosty Stanislava Mrvky, který je členem České strany sociálně demokratické. „Samozřejmě, že přispívám i mimo běžné členské příspěvky. U nás máme určitou formu poplatku nastavenou před každými volbami," poodhalil Stanislav Mrvka.

Eva Nohavová z Třeboně, která byla za KSČM v posledních parlamentních volbách zvolena jako poslankyně Parlamentu České republiky, se s finanční pomocí své partaji také netají.

„Mimo členských příspěvků poskytuji i sponzorský dar, konkrétně to ale rozebírat nechci," nastínila komunistická poslankyně.