Z kuchyně se line vůně vanilky a lineckého cukroví. Čtyřiatřicetiletá maminka Veronika Biňovcová ze Stříbřece právě dokončuje vánoční pečení. Promazává drobné kokosky a linecká kolečka a máčí je s dcerou Viktorkou (4,5) a synem Erikem (2,5) v čokoládě.

Když může, tak pomůže

Potěšit se svým pekařským umem rozhodla zároveň i těžce pracující zdravotníky v okresní nemocnici. „Letos jsem se zapojila do akce Peču sobě, peču tobě prvně,“ prozradila sympatická maminka.

Podle ní má projekt zvláštní poslání. „Osobně se řídím mottem: Když můžu, ráda pomůžu. Alespoň takto sestřičkám a lékařům vykouzlíme úsměv na tváři, je to jen malé poděkování za náročnou práci,“ míní Veronika, která je povoláním farmaceutická asistentka.

Všem nasazeným zdravotníkům u covidových pacientů na dálku přeje mnoho sil. „Také bych jim vzkázala, ať vydrží, že snad covid už brzy skončí a budou se moci vrátit do běžných kolejí,“ řekla Veronika. „Prožijte pokud možno klidné svátky, vaší profese si moc vážíme, to, co děláte, dává smysl,“ dodala s tím, že jim snad domácí dobroty ulehčí život.

Peče celá rodina

V Lomnici nad Lužnicí peče také celá rodina. Manželé Karolína a Jiří Navrátilovi se rozhodli naplnit se svými příbuznými dokonce deset papírových krabiček. „Pekli jsme už loni a letos jsme to chtěli rozjet ve větším, přispěje i moje maminka a sestra,“ prozradila Karolína. Pomáhaly i děti, osmiletá Julie a čtyřletý Josef. „Pekli jsme s mamkou perníčky, vykrajovali jsme je,“ vysvětlila Julie.

Podle Karolíny si zdravotníci zaslouží poděkování a dobré skutky se mají dělat nejen o Vánocích. „Je to nedoceněné povolání, které by si pochvaly zasloužilo neustále, a tahle doba covidová na jeho důležitost ještě více upozornila,“ míní.

Do jindřichohradecké nemocnice doputovaly krabičky s cukrovím.
Akcí Peču sobě, peču Tobě podpořili jindřichohradeckou nemocnici

Když to někomu ušetří práci, tak nápad upéct zdrevotníkům podle této mladé kosmetičky stojí za to. „Připravili jsme už vanilkové rohlíčky, linecké i perníčky. Zrovna děláme pracny a chystáme se i na nepečené cukroví,“ shrnula za rodinný tým.

Kritiky mají dost

Podle Jiřího je v současnosti důležité zastat se zdravotního personálu, protože neustále čelí kritice. „Ozývá se nyní řada odpůrců a kritiků, což není hezké. Loni přece jenom lidé více drželi při sobě. Nikdo doktory a sestřičky už moc nechválí za to, že pracují nad rámec svých povinností, mnoho hodin a dobře, přestože si to zaslouží,“ myslí si.

Zdravotníkům by Navrátilovi společně přáli méně práce a více odpočinku. „Také pevné nervy se všemi pacienty a ať jim darované cukroví chutná,“ poznamenali manželé společně.

Distribuci zajistí hasiči

Jak upřesnil starosta SDH Stříbřec Martin Dobeš, hasiči zajišťují akci technicky a logisticky, ale pečou nejen členové sboru. "Především jde o kamarády, kolegy z práce a celé jejich rodiny, hlavně manželky. Minulý rok jsme podobnou akci dělali v Jindřichově Hradci po vzoru Prachatic, kde se inspirovala nápadem moje manželka Lenka,“ podotkl Dobeš.

Loni se jim projekt opravdu vydařil. Od dobrovolných pekařek z asi dvaceti domácností vybrali 33 krabiček a předali je 21. prosince. „Letos to vypadá, že snad bude cukroví mnohem více. K předání v nemocnici v Jindřichově Hradci dojde ve středu ráno. Podporuje nás i restaurace Šupina a Šupinka z Třeboně, ke každé krabičce nám dá pro zdravotníky svou specialitu, makový pudink,“ zmínil závěrem starosta hasičů.

Oblíbená jsou i vánoční balení ve tvaru stromečku.
V Hradci vám udělají na alkohol i vlastní etiketu, lze si vybrat ze čtyř výrobků