V neděli od 10 do 16 hodin se na zámku v Dačicích odehraje tradiční Velikonoční jarmark. K vidění tady budou ukázky tradičních řemesel, seženete tady pomlázky, kraslice, perníčky, ale i nejrůznější dekorace a hračky a chybět nebude ani bohatá nabídka občerstvení.

Ředitelka pořádajícího Muzea a galerie Dačice Marie Kučerová vyzdvihla, že letos se na jejich jarmark chystá rekordní počet prodávajících i řemeslníků, kteří budou předvádět své umění.

„Na aktuálním seznamu je jich jednapadesát. Tolik jich tady ještě nebylo, je to neskutečné číslo,“ podotkla. Akce se totiž neodehrává jen na nádvoří zámku a před zámkem, ale i v obou patrech muzea a v prostoru za pokladnou. Návštěvníci, kterých se každoročně na trhu vystřídá kolem tisícovky, se mohou těšit nejen na bohaté občerstvení a prodej nejrůznějších produktů, ale především na ukázky tradičních řemesel.

Marie Kučerová upozorňuje například na uměleckého kováře Davida Habermanna z Klátovce, pod jehož dohledem si mohou zájemci vyzkoušet něco pěkného vykovat. Své umění předvede i sklář, který bude vyrábět malá skleněná zvířátka. Pekaři zase předvedou, jaké krásné perníčky mohou vzniknout z vyřezávaných forem, kam se těsto natlačí.

„Jezdí k nám již léta a mají skutečně krásné věci,“ upozornila Marie Kučerová. Přijede i dráteník a drátenice, Dačické Okénko bude mít připravenou dílničku pro děti, budou se malovat kraslice, zdobit perníčky i plést pomlázky. Ve 13 a 15 hodin se v Dačicích rozezní Hudba z Marsu Revajvl a ve 14 hodin zahraje dudák Petr Mareš. „Doufejme, že nebudou padat trakaře a lidé venku vydrží,“ přeje si ředitelka muzea.

Kromě toho bude i v neděli přístupná výstava Jaro ťuká na dveře, na které své výtvory představují děti i dospělí z Dačic a okolí.