Zámecké interiéry krášlí přibližně tisícovka hravých barevných vajec. "Máme tu většinu slepičích vajec, ale jsou tu i husí, kachní, křepelčí nebo dokonce několik pštrosích vajec. Každý rok se navíc snažíme udělat několik míst, kde jsou vejce skrytá a návštěvníci tak musí pátrat, aby je objevili. Často jsou na místech, kde byste je rozhodně nečekali," nalákal kastelán zámku Jan Mikeš. V jednotlivých kompozicích jsou nejvíce zastoupená vejce zlaté a černé barvy.

"Používáme hodně vejce rodových barev pánů z Hradce, což jsou zlatá a modrá. Často je doplňují i červená vejce. Všechny barvy ale zdaleka zastoupené nejsou," dodal kastelán s tím, že zaměstnanci zámku každoročně vymýšlejí pro návštěvníky nové vaječné kompozice.

V Budějovicích se opět chystá velikonoční hrkání. Program začne ve čtvrtek.
Tipy na víkend: Hrkání, tattoo jam, blešák i hřeb z Kristova kříže

Některá vejce navíc můžete vidět v neobvyklých polohách, kdy téměř popírají gravitaci. "Používáme speciální aranžérskou hmotu, která je chemicky nezávadná a umožní jednotlivým vaječným skořápkám držet i ve skutečně nezvyklých úhlech. Stejně tak se používají také nitě nebo vlasce, na kterých jsou vejce zavěšena," přiblížil Jan Mikeš.

S nápadem na uspořádání netradiční výstavy přišel bývalý kastelán Václav Bis. "Mělo jít o odpověď na někdy až příliš kýčovité výstavy se slepičkami, slámou a kraslicemi, které můj předchůdce ani já nemáme příliš v oblibě," nastínil původ akce Jan Mikeš.

Baráčníci v Jindřichově Hradci vynesli smrtku.
Smrtka z města ven, jaro rychle sem? Baráčníci v Hradci přivítali jaro

Prohlídky výstavy Splašená vejce probíhají po celé Velikonoce bez průvodců a každý návštěvník si tak může zámek procházet svým tempem. "Často toho využívají rodiny s malými dětmi, které by celou prohlídku s průvodcem nevydržely. Každoročně sem za tyto čtyři dny zavítají až dvě tisícovky návštěvníků," řekl kastelán Mikeš a doplnil, že kdo nestihne výstavu tento víkend, má příležitost až do 16. dubna, kdy už ale budou probíhat klasické prohlídky s výkladem průvodce.

V sobotu 8. dubna také jindřichohradecký zámek obnovuje tradici podávání sladké kaše Bílé paní. V provozu bude středověká černá kuchyně a návštěvníci tak zdarma budou moci ochutnat pokrm, podávaný po staletí. První zmínka o podávání sladké kaše pochází ze závěti Adama I. z Hradce z roku 1526. Každoroční obdarovávání tisíců chudých z hradeckého panství ukončilo až nařízení Josefa II. roku 1783. Pro letošní rok správci zámku připravili přibližně 800 porcí kaše z ovesných vloček, pivovarského sladu, medu a koření.