Za krásného počasí se konal ve městě nad Dyjí v neděli 27. února již pátý masopust spojený s tradiční masopustní obchůzkou a novým programem Pod lipkami. Tak tolik masek tu ještě nebylo, co masopust masopustem stojí v Dačicích. Láďa Obrdlík napočítal 66 masek, a poté, co jsme z již uzamčeného kulturního domu vypustili ještě dvě mimina, tak nás bylo hnedle 68. Takže určitě rekord. Je potěšitelné, že se k nám odvážně přidávají další Dačičáci i lidé z okolí. Čím je nás víc, tím se nebojíme vlka nic. U někoho to chce odvahu jít za masku, někomu to problém nedělá, a tajtrdlíka pro potěšení své i ostatních rád udělá. To přece k masopustní obchůzce patří. Zde bych ráda vyzdvihla stoprocentní účast jedné nejmenované dačické rodiny Dvořáků z Kapetovy ulice, kde šel taťka, mamka i všechny tři malé dětičky.

Opět se k nám přidala děvčata z Domu s pečovatelskou službou v Dačicích, které jako vždy přivedla Mařenka Cimbůrková. Vnášejí do průvodu vždy to správné veselí. Poděkování zaslouží masky nejenom z Dačic, ale i ze sousedních Dolních Němčic, které nám vypomáhají každým rokem. Sice pašíci byli tentokrát trochu zvadlí, měli za sebou již šichtu den předtím v Kostelním Vydří, ale přišli. (Na rozdíl od ostatních masek v Kostelním vydří či Bílkově, které jsme také oslovili. Chápeme, obchůzky na vsi jsou náročné celodenní akce, třeba se odváží příště!)

Psát o bujaré kobylce – to možná již někomu přijde jako nošení dříví do lesa. Kdo by ještě nevěděl nebo zapomněl, tak kobylka skrývá pod sebou Zdendu Krejčího z Dolních Němčic a známého (nedávno oceněného) kuželkáře Pavla Kabelku z Dačic. Chvála o jejich umění se donesla až do dalekého Sumrakova, odkud mají půjčenou masku. Tam dovedou ledasco, ale tak vycvičenou kobylu prý rozhodně nemají.
A jaký by byl průvod bez dačických hasičů? Opět se vyparádili a zase tropili neplechu s tou svou stříkačkou, a chladili horké hlavy neposedů. Nakonec odvedli podvodníky do šatlavy.

Masky nám tradičně zapůjčili v Sumrakově, kde musím opět vyzdvihnout práci paní Rásochové a paní Čechové, které mají nejen dobré nápady, ale hlavně šikovné ruce, a ušijí snad vše, nač si vzpomenete. (Masky z rukou paní Rásochové jsou dokonce zastoupeny ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně - národopisného oddělení). Samozřejmě přišla i řada těch, kteří nečekali, co jim přidělíme, a masky si zařídili sami. Tak to patří, těch si velmi považuji a moc jim děkuji.

Jaký by byl masopustní průvod bez pořádné kapely? Láďa Vlasák dal dohromady tu správnou sešlost muzikantů, kteří nás provedli nejen městem, ale i při závěrečném posezení a tancování v kulturním středisku. Takže nám hráli: kromě zmíněného Ládi Vlasáka také Pavel Kareš, Sláva Švec, Sláva Přívětivý, Hynek Vohoska a s tradičním vozembouchem přispěchal i Tomáš Čejna z D. Němčic. (Nevím, zda již mají své jméno, ale možná by se hodilo: „Dačická trdlovanka“, „Masopusťanka“, …) A moc děkujeme, všichni nám hráli bez nároku na honorář.
Samozřejmě dačický masopust nemůže být bez dačických ochotníků – jak Tylu tak Tyláčku. A nemůže být bez paní režisérky Nadi Jahelkové, kterou tentokrát napadla zcela nová myšlenka – diskoshow masek s překvapením v podobě vystoupení „známých“ zpěváků. Všichni podávali skutečně obdivuhodné výkony (Martin Rychlík alias Eva Farna, Vítek Kučera alias Helenka Vondráčková, Maxim Turbulens – Monika Nováková, Láďa Obrdlík, Karel Kubat), za které sklidili obrovský potlesk.

A ještě, co by byl masopust v Dačicích bez obecního policajta Standy Prokeše. Myslím, že široko daleko nemá takový policajt konkurenci. Celý průvod bezvadně provází a vtipně komentuje veškeré dění.

A nezapomeňme poděkovat, (mělo to být hned v úvodu), no přeci panu purkmistrovi za povolení celé obchůzky. Jeho povolení bylo přímo nezbytné a bylo dobře, že na nás spolu s panem místopurkmistrem tak vzorně celý průvod provázel a na nás dohlížel.
Děkujeme zároveň diskžokeji Olinu Svobodovi a kulturnímu středisku vůbec za poskytnutí zázemí pro masky, nazvučení celé akce a další přípravy.
Již tradičně se o nás všechny dobře postarali strážníci městské policie. Zajišťovali to, co my v maskách i přihlížející vůbec nevnímáme, že máme volný průchod po náměstí a je zajištěna bezpečnost všech zúčastněných.

Zároveň děkujeme i našim sponzorům, kteří masopust v Dačicích podpořili: Cukrárna paní Marie Tiché v Dačicích, Řeznictví a uzenářství pana Brtníka v Dačicích, Potraviny Štěpán v Dačicích, Vinárna pana Luboše Strachoty, Svaz dobrovolných hasičů Dačice a Pavel Beníček z Volfířova.
Děkujeme za podporu všem divákům, kteří se přišli na masopustní obchůzku podívat, vždyť to všichni děláme právě pro ně - pro obveselení a pobavení.
Marie Kučerová

Příznivci masopustního veselí si přijdou takév Jindřichově Hradci na své v neděli 6. března, kdy se ve městě uskuteční tradiční masopustní průvod s typickým pestrobarevným procesím maškar, provázeným divadelníky a muzikanty.
Průvod se vydá od Baráčnické rychty ve 13 hodin a projde ulicí Klášterskou na Masarykovo náměstí, kde se odehraje krátké kulturní vystoupení. Poté bude průvod pokračovat ulicí Jarošovskou, Kmentovou, Klášterskou a Panskou na náměstí Míru, kde vyvrcholí bohatý doprovodný program „pochováním basy“.
Podle slov Radima Staňka z kulturního domu Střelnice lze kostýmy zapůjčit v Baráčnické rychtě ve středu 2. března od 14 do 16 hodin.
„Jelikož po masopustním veselí následuje čtyřiceti denní půst, nebude chybět ani typické masopustní hodování a tancovačka,“ dodal Radim Staněk.
Na realizaci se spolupodílí Obec baráčníků „Kunifer“, Divadelní společnost Jablonský a kapela Ukrutanka.
Prvním dnem postní doby je Popeleční středa a její termín, který se každý rok mění kvůli nepravidelnému výpočtu Velikonoc, připadá na 40. den před Velikonocemi. V letošním roce vychází na středu 9. března.

Masopustní průvod se dále uskuteční také například v Chlumu u Třeboně, a to v sobotu v 12. března od 8 hodinna náměstí, sraz masek je v 7,30 v restauraci U Klimasů.