„Někteří piloti přiletěli už dnes, aby mohli trénovat nad novým prostorem,“ uvedla v úterý večer manažerka soutěže Barbora Babčanová a dodala, že hned po svém příletu předvedli piloti obyvatelům Jindřichova Hradce a blízkého okolí několik akrobatických čísel. Zbytek závodníků se pak na jindřichohradecké letiště slétal ve středu.

Jak manažerka dále informovala, na letišti v Jindřichově Hradci přistáli již v úterý na dvou akrobatických letounech Extra závodníci nejvyšší kategorie Unlimited Marek Hyka a Petr Kopfstein. „Oba jsou velcí favorité letošního mistrovství. Petr Kopfstein má za sebou mnoho úspěchů, je Mistrem ČR ve všech kategoriích, které dosud létal (Sportsman, Intermediate a Advanced). Marek Hyka je také úspěšným závodníkem, stál na stupních vítězů jak na Mistrovství Evropy, tak na Mistrovství ČR. Oba budou soutěžit také o titul Flymaster,“ dodala.

Dalším pilotem, který podle jejích informací přiletěl letadlem Zlín 50 je Jiří Havlinger. Ten bude na Mistrovství bojovat v druhé nejvyšší kategorii Advanced.

Většina akrobatů do Jindřichova Hradce přiletí z Moravské Třebové, kde sídlí Letecké akrobatické centrum a většina státních reprezentantů tady trénuje.

Mistrovství České republiky 2010 v letecké akrobacii motorových letadel se uskuteční ve všech čtyřech kategoriích: Unlimited – nejvyšší, Advanced, Intermediate a Sportsman – nejnižší. Závodníci předvedou povinnou, volnou a tajnou sestavu. Letiště bude volně přístupné divákům a zájemcům.

„Pro návštěvníky bude asi nejzajímavějším dnem mistrovství sobota, kdy se budou létat finálové volné sestavy, které se mnohdy podobají akrobatickým show,“ uvedla Barbora Babčanová.

Od minulého týdne vrcholily přípravy také ze strany jindřichohradeckého aeroklubu, jehož členové se postarali o vysečení potřebných ploch v areálu letiště, vytýčení kilometrového čtverce, který na zemi vymezí letecký prostor pro akrobaty, a další.

„Přípravy pokračují podle plánu, zatím jde vše dobře a bez problémů, plochy jsou připraveny. Příznivé je i počasí, není zbytečné horko a piloti si chválí i výšku mraků, takže vše určitě absolvujeme dobře,“ uvedl včera za přípravný tým aeroklubu Jan Fiala.

Jak již Deník informoval, po Mistrovství ČR bude následovat v neděli letecká soutěž a zcela nová show nazvaná Flymaster, během níž budou diváci vybírat vítěze na základě co největšího počtu přemetů, které dokáže pilot udělat v omezeném prostoru a čase. Ve druhém kole závodníci předvedou leteckou akrobacii za doprovodu hudby. Soutěž nabídne návštěvníkům bohatý doprovodný program v podobě aktivit pro děti, exhibice létajících draků, kapely Děda Mládek Illegal Band a mnoho dalšího.