Své o tom ví učitel v jindřichohradecké střední odborné škole František Peckl z Děbolína, který má na své zahradě umístěnu Meteorologickou stanici pro Jindřichův Hradec už od roku 1991.

První stanice

„Poprvé byla stanice uvedena do provozu v roce 1921 na zahradě evangelického kostela v Jindřichově Hradci. V 60. letech byla přestěhována na jindřichohradecké letiště. Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích hledali však soukromého pozorovatele, protože na letišti prováděla pozorování každý den jiná osoba. Přihlásil jsem se a byl jsem vybrán také díky tomu, že jsme chovali hospodářská zvířata a bylo tedy jasné, že musím být každý den doma,“ popsal cestu ke stanici František Peckl.

V roce 1997 bylo hodně měřících přístrojů zautomatizováno a propojeno kabelem s počítačem v bytě. Tento počítač je on –line napojen na centrálu v Českých Budějovicích, takže většina měřených údajů je pro centrálu průběžně dostupná.

„Na mě zbývá pravidelná kontrola funkčnosti a případné opravy a doplňování údajů, na které ještě nejsou automatické přístroje. Denně poskytuji tři až čtyři údaje, dříve jich bylo kolem 20. Nyní by zde měla být ještě umístěna webová kamera, která bude sledovat aktuální stav počasí pro přenos do internetové sítě,“ pokračoval dále František Peckl.

A je tedy letošní počasí horší než v loňském roce?
„Nejsme na tom hůře. Letošní květen je jen poměrně chladný, teplota je asi o 20 procent nižší než loni. Letos v květnu pršelo celkem 24 dní. Celkové množství srážek je však v normále, minulý měsíc spadlo celkem 78 milimetrů srážek a loni jich v květnu bylo 77 milimetrů.“
Pokud bude letošní červen takový jako loňský, hezkého počasí si moc lidé neužijí, protože v loňském červnu byla podle údajů ze stanice průměrná teplota 15 stupňů Celsia. A srážkově byl červen nadprůměrný, protože spadlo celkem 126 milimetrů srážek.

Jaké údaje vlastně stanice měří? „Měří se teplota ve dvou metrech, přízemní teplota, minimální a maximální teplota během dne, srážky, sluneční svit, půdní teploty v pěti vrstvách, směr a rychlost větru, vlhkost vzduchu, oblačnost, stav půdy na povrchu a tak dále. Sám pozoruji stav oblohy, druh srážek a průběh bouřek,“ odpověděl pozorovatel. A baví Františka Peckla jeho úloha?

„Jsem rád, že stanici mám, baví mě poskytovat údaje. Snažím se zdokonalovat, abych přístroje udržoval ve správném stavu, aby nedošlo ke zkreslení dat. Myslím si, že meteorologický ústav do nich investoval poměrně velkou částku. Tak jako každý mám dojem, že počasí je špatné, ale dlouhodobě k extrémním situacím dochází málokdy. Zda se četnost extrémních situací postupně zvyšuje, zatím nemohu potvrdit.“