Devět starostů na Jindřichohradecku už do zastupitelstev nekandidovalo

Na Jindřichohradecku práci v čele zastupitelstva pověsilo na pomyslný hřebík devět starostů.
Jak ale včera uvedl například Jaroslav Sazma, stejně ještě práci pro obec nekončí, neboť se bude starat o právě započatou stavbu kanalizace.

Právě to, že v nejbližších dnech se už začne kopat, považuje za úspěch a těší ho, že se tak stalo ještě za jeho starostování. „Vždyť jsme to zařizovali od roku 2003 a jsme šťastní, že jsme to dotáhli do konce,“ uvedl Sazma.

Celé ty roky pracoval jako neuvolněný starosta, což v praxi znamenalo z práce jít na úřad, účastnit se všech brigád a podobně. „Hodně mě podporovala moje žena, která mi celou dobu fandila. A taky jsem byl mladší,“ poznamenal odcházející starosta a dodal, že je rád, že na kandidátkách jsou mladí lidé, z nichž mnozí již právě končící volební období pracovali v zastupitelstvu, takže vědí, co a jak.

Starostové na Jindřichohradecku, kteří již v těchto volbách nekandidovali:
František Kupec – Bednáreček
Jaroslav Sazma – Halámky
Martin Matoušek – H. Meziříčko
Marie Kotilová – Hrachoviště
Jiří Štancl – Kačlehy
Marie Širhalová – Lužnice
Jiří Hrubý – Okrouhlá Radouň
Jan Boček – Plavsko
František Schorný – Staré Město pod Landštejnem

Mezi další matadory komunální politiky patří také například František Schorný ze Starého Města pod Landštejnem. „Úplně končím a jdu do důchodu,“ uvedl včera stručně a výstižně.

Podle jeho slov bylo na práci starosty asi nejhorší získávat finanční prostředky, i když hodně věcí se podařilo. „Udělali jsme teplofikaci, centrální kotelnu na biomasu a řadu dalších věcí,“ zmínil s tím, že v obci se zlepšuje i situace v oblasti turistického ruchu a že je nutné neustále pokračovat.
V důchodovém věku je také například starosta Okrouhlé Radouně Jiří Hrubý. Na radnici je na postu neuvolněného starosty již od roku 1991.
„Byl jsem obklopený dobrými lidmi, kteří mi vždy pomáhali, jinak by se to při zaměstnání nedalo zvládnout. Dělali jsme parcely, plynofikaci a řadu dalších věcí,“ zmiňuje Hrubý.

V poslední době asi největším problémem byla určitá nejistota okolo úložiště radioaktivního odpadu a zásobníku plynu, kdy byla právě Okrouhlá Radouň mezi vytipovanými vhodnými lokalitami. Nyní se zdá, že jsou obě záležitosti na čas „u ledu“.
„Sháněl jsem kolem toho mnoho informací. Mohli jsme protestovat, psát petice, ale jinak stejně nic nemohli ovlivnit. Musím říct, že to bylo opravdu perné období,“ vysvětluje Hrubý. I on přiznává, že práce starosty nejvíc spočívala v tom, jak získat co nejvíce financí.
Na druhé straně má radost, že v Okrouhlé Radouni se staví a přibývá občanů, hlavně těch mladých.